Dünyanın en uzun adamı

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 4.576
deep Harbi Aktif Üye
Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen
sultankosem.jpg

Dev boyu ile Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Mardinli Sultan Kösen, biraz daha uzayan boyu ile yeni bir dünya rekoru daha kırdı. Daha önce 2 metre 47 santim olan Kösen, 1 yıl içinde 4 santim daha uzadı. Kösen'in boyu böylece 2,5 metreyi geçmiş oldu.

Mardin'in Derik ilçesine bağlı Dede köyünde ikamet eden Sultan Kösen, 2010 yılında uzun boyunun yanında uzun elleri ve uzun ayakları ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Dünyada eşine az rastlanan beynindeki bir hastalıktan dolayı boyu devamlı uzayan Sultan Kösen, kırılması zor bir rekora daha imza attı.

Boyu 2 metre 51 santime ulaşan Kösen, "2010'da 2 metre 47 santimle Guinness Rekorlar Kitabı'na üç ayrı dalda girmiştim. Geçen yıldan bu yana geçen zamanda yeni ölçümlere göre boyum biraz daha artmış. Yeni ölçümlere göre boyum 2 metre 51 santim oldu. Bu da yeni bir dünya rekoru. Kırılması zor bir rekoru daha Türkiye'ye getiriyorum. Dünyanın en uzun insanı olarak 2012'de de Guinness Rekorlar Kitabı'nda birinci olarak yer alıyorum. Mardin'i ve ülkemizi en güzel şekilde Avrupa'da ve dünyada temsil ediyorum, bundan dolayı da çok mutluyum. Dünyada en uzun boyun yanında en uzun elleri ve en uzun ayağı rekoru da bende. Üç rekoru birden taşıyorum." diye konuştu.

"SAKATLANMAM HAYATIMI ALTÜST ETTİ"

Bir süre önce dengesini kaybetmesi sonucu yere düşünce ayağını sakatlayan Kösen, şunları anlattı: "En son Amerika'da gördüğüm bir tedaviden sonra sağlığım yavaş yavaş yerine oturuyordu. Ama 4 ay önce ayağımın sakatlanması ile bütün hayatım alt üst oldu. Bundan dolayı ameliyat oldum. Bir ay hastanede kaldım. Bana birçok proje teklifi gelmişti. Yatağa düşünce hepsi rafa kalktı. Daha önce kendi hayatımı anlatan bir belgesel çevirdim. O zaman bana Hollywood'dan da teklif gelmişti ama ayağım kırılınca ne yazık ki benim yerime başka birini oynattılar. Sağlığım eski haline geldiğinde inşallah hayatıma kaldığım yerden devam edeceğim."

BARIŞ ÇAĞRISI

Bölgede artan şiddet olayları ile ilgili olarak da sorunun çözülmesi için herkese çağrıda bulunan Kösen, "Son günlerde her gün şehit haberleri geliyor. Her gün ocaklar sönüyor. Bizler de özgürce ve kardeşçe yaşamayı istiyoruz. Her gün annelerin ağlaması, çocukların babasız kalmasından dolayı çok üzülüyoruz. Herkese sesleniyorum; bu sorun nasıl çözülecekse çözülsün, herkes elini taşın altına koysun. Artık ocaklar sönmesin, anneler ağlamasın. Tek istediğimiz bu. Ülkemizde hep birlikte barış ve kardeşçe yaşamak istiyoruz." şeklinde konuştu.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
42B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
29B
Üst