Diş Temizliği ile ilgili Yazılar

deep

Harbi Aktif Üye
Diş bakımı ile ilgili yazı, Diş temizliği hakkında yazı
Dişlerimiz gıdaların parçalanmasında, midede hazmın kolaylıkla yapılmasında önemli rol oynar. Sağlıklı olan dişler insan için oldukça önemlidir. Diş çıkması 6 aylık iken başlar. Bu çıkan süt dişler 7-12 yaş arasında yerini kalıcı dişlere bırakır. Çürüyen dişler hem kişinin beslenmesini etkiler hem de enfeksiyon kaynağı olur. Diş etlerinin iltihaplanmasına sebep olur. Bu hastalıklar iştahı azaltır, istenildiği şekilde gıdaların yenmesini engeller. Çürük olan dişler mutlaka temizlettirilip dolgu yapılmalı. Diş temizliğine dikkat etmeli, diş taşları ve varsa enfeksiyon odakları ortadan kaldırılmalı. Dişler düzenli olarak sabah akşam fırçalanmalı. Misvak kullanmak çok faydalıdır. Çok soğuk ve sıcak gıdalardan, sert yiyeceklerden kaçınmalı. Düzenli olarak diş hekimine kontrollere gitmeli, gerekli diş ve diş eti bakımını yaptırmalı. Bunun için periodontoloji bölümüne gitmek faydalıdır. Diş temizliği alışkanlığı çocukluktan kazanılır.

Yediden yetmişe herkesi ilgilendiren diş sağlığıyla ilgili bir yazıdan dişler hakkında sorulan sorulardan 5’ine verilen cevaplar şöyle:

1-İnsan yaşam boyu kendi dişlerine sahip olabilir mi?
Bunun için iyi bir diş kalitesi ve bol disiplin gereklidir. Küçük yaştan itibaren, yoğun diş temizliğine özen gösteren ve düzenli olarak doktor kontrolünden geçenler, yaşlılık dönemlerinde de elmayı ısırarak yiyebilirler.

2-İdeal diş fırçası var mı?
Elektrikli ya da normal... Diş fırçası hangi tür olursa olsun, kılları orta sertlikte olmalıdır. Yapay elyaf kılların düzgün ve uçlarının bombeli olması şarttır. Yeni elektrikli diş fırçaları, iki aşamalı uca sahiptirler ve diş aralarını temizlemeleri açısından çok yararlıdırlar. Bir diş fırçası en fazla üç ay kullanılmalıdır.

3-Çocuklarda diş bakımı nasıl olmalı?
Çocuklar şekeri sever, şeker de dişleri çürütmeyi. Bu nedenle çocukların dişlerini sadece sabah ve akşamları değil, şekerli gıdaları yer yemez fırçalamaları gerekir.

4-Ağız çalkalamak etkili olur mu?
Alkolsüz ağız suları, diş bakımının tamamlayıcı unsurlarıdır. Dişleri de diş etlerini de korurlar ve diş çürümesini engellerler.

5-Diş beyazlatıcı maddeler kullanılmalı mı?
Evet, ama sık değil. Diş beyazlatıcı macunlarla dişlerin sürekli fırçalanması diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle, diş beyazlatma işlemini diş hekimine yaptırtmakta yarar var.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst