demokrasimize yönelik iç ve dış tehditler nelerdir

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 9.210
M
Misafir
demokrasimize yönelik iç ve dış tehditler nelerdir maddeler halinde açıklayınız

Demokrasiye Yönelik İç Tehditler

Demokrasimize yönelik iç tehditlerin başında bölücü terör, anarşi, etnik ayrımcılık, dini mezepsel ayrımcılık gelir. Bölücü terör örgütü doğu illerinde insanların oy hakkını gasp etmektedir. Uzun bir dönem doğudaki vatandaşlarımız oy vermeye korkmuş ve korkutulmuştur...

Kimilerine göre ise terör ve anarşiden sonra en büyük tehdit irtica olsa da, bu tür şeyler bahane edilerek yapılan darbeler, demokrasinin en büyük tehlikelerindendir. Türkiye'de dört kez askeri ihtilal yapılmıştır. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş başbakanı Adnan Menderes idam edilmiştir. Günümüzde her kesimin kabul ettiği gibi; askerin demokrasiye müdahalesi bir çok önemli bir tehdit unsurudur.

Demokrasiye Yönelik Dış Tehditler

Dış tehdidin en büyük unsuru, yabancı ülkelerin el altından bölücü terörü desteklemeleridir. Bölücü terör örgütünün finansal kaynakları bu ülkelerden sağlanmakta, iletişim ağı bu ülkeler tarafından korunmaktadır.

Dış tehditlere diğer örnek ise, Türkiye adına ulusalararası arenalarda yapılan; kara çalmalar, lobi ve diaspora çalışmalarıdır. Bakınız: Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları ve uluslararası arenada yapılan lobi çalışmaları.

Ayrıca Türkiye üzerinde bir çok ülkenin kirli emelleri vardır. Ülkemizin sinir uçlarına dokunup, Türkiye'yi kaos ve istikrarsızlığa düşürme çabaları harcamaktadır.Bu doğrultuda; etnik, ideolojik ve mezhepsel kutuplaştırma faaliyetlerine girmişler ve çoğu zamanda başarılı olmuşlardır.

Bunlar demokrasimize yönelik olan, benim gördüğüm tehditlerdir.

Ayrıca bakınız: Türkiye'ye Yönelik İç ve Dış Tehditler
 

Benzer Konular

Yanıtlar
4
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
12B
Üst