Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Bulaşık Makinesini Kim Buldu?

Bulaşık Makinası kadınları büyük bir ev işinden kurtaran harika bir buluştur. Alışılmışız aksine bu icadın mucidi de bir bayandır.

1800’lü yılların sonuna doğru birçok mucit bulaşıkların bir makine tarafından yıkanması konusunda çalışmalar ve fikirler ortaya atsa ve ilk patent 1850 yılında alınsa da, bu konuda çalışır vaziyetteki ilk patenti Josphine G. Cochran adında 46 yaşında bir kadın almıştır.

Kadınlar için bulaşık yıkamak oldukça zahmetli ve yorucu bir ev işidir. Hele ki kış aylarında bulaşık yıkamak tam bir çile haline dönmektedir. Öyle ya soğuk suya kış günü el sokmak bile şu an içinizi ürperten bir durum. Bulaşık makinası evinizdeki bulaşıkları, ev ortamında hızlı ve ekonomik bir şekilde yıkar ve yaşam kalitenizi artırır. İşte bulaşık makinası bu gaye ile icat edilmiştir.

Aslında 1850 yılında Joel Houghton adındaki bir mucit tabakların üzerine el ile döndürülerek su sıçratmak suretiyle ahşaptan yapılmış bir bulaşık makinası icat etmiş ve patentini de alıştı. Bu icat ve patent bulaşıkları yıkama konusunda alınmış ilk makine patenti olsa da pek kullanışlı değildi ve pek fazla ilgiyi üzerinde toplayamadı.
bulasik-makinasinin-icadi.jpg

1886’da Shelbyville, Illinois’ta Josephine Cochrane adında zengin ve varlıklı bir kadın hayatında hiç bulaşık yıkamasına gerek olmamasına, işlerini hizmetçilere gördüren bir kadın olmasına rağmen bu buluşun altına imzasınız attı. Sürekli ev partileri veren bu kadın, bulaşıkları hızlı ve kırmadan yıkayabilen bir makine olmasını hayal ediyordu. Hiç kimse böyle bir makineyi icat etmeyince iş başa düştü. “Eğer kimse bir bulaşık makinesi icat etmiyorsa, neden o ben olmuyorum? O zaman bulaşık makinesini ben yaparım.” dediği de konuşulur. İlk önce tabakların, fincanların, bardakların ve çay tabaklarının boyutlarını ölçmekle işe koyulan Cochrane, daha sonra her bir nesnenin boyutlarına uyacak şekilde tel bölmeler yaptırdı. Bölmeleri düz yüzeyleri bakır kazan içerisine itecek bir telek içine yerleştirdi. Motor sıcak sabunlu suyu kazanının dibinden yukarıya fışkırtırken ve bulaşıkların üzerine düşerke, tekerleği döndürüyordu. Bunu gören tüm bayan arkadaşları kendileri içinde bir bulaşık makinası istedi ve onlar içinde birer bulaşık makinası yaptı. Arkadaşları arasında Cochrane Bulaşık Makinası ismiyle nam salan bu makinanın ismi her yere yayıldı ve kısa süre sonra oteller ve restoranlar içinde de bulaşık makinaları tasarlamaya başladı. En sonunda yaptığı ürünün patentini aldı ve ünü tüm dünyaya yayıldı.

İlk makinesini yaptıktan sekiz sene sonra 1893 yılında Chicago’da düzenlenen bir fuarda icadını herkese gösterdi ve “çalışabilirliğindeki dayanıklı ve uyumda en iyi mekanik yapım” ödülüne layık görüldü.

Bugün onun açtığı bu yolda bulaşık makinaları teknolojisi her geçen gün daha ileri seviyelere gitmektedir. Bugünkü bulaşık makinası firmaları daha az elektrik ve su harcayan makine konusunda birbiriyle yarışmaktadır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst