Bilgisayarı kim icat etmiştir

deep Harbi Aktif Üye
Bilgisayarı kim icat etmiştir, Bilgisayar ne zaman icat edildi, Bilgisayarın icadı

Hiç düşündünüz mü şu an başında oturduğunuz bilgisayarı kim icat etti ve bu teknolojinin gelişiminde kim ön ayak oldu?

Bilgisayarı kim ne zaman icaz etti

Kaynaklara bakıldığında 1642 yılında Blaise Pascal’ın yaptığı hesap makinesi bilgisayar olarak geçmektedir.Fakat bu hesap makinesi çok kaba tuşlardan oluşan ve sadece toplama ile çıkarma yapabilen bir aletti. 1671 yılında Almanya’lı bilim adamı Gottfreid Wilhelm von Leibniz bu hesap makinesini geliştirmeye başlamıştır ve 1694 yılında ilk dört işlem yapabilen bilgisayarı icat etmiştir.Asıl bilgisayarın çıkmasının öncesinde en büyük gelişmeyi Howard Hathaway Aiken 1937 yılında göstermiş, logaritma ve trigonometri çözebilen ve eskisine göre daha uzun işlemler yapabilen bir hesap makinesi yapmıştır.

II. Dünya Savaşı savaşında orduların çok daha hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyması üzerine J. Presper Eckert ve John W. Mauchly’nin ekibi ilk elektron tüpü ve günümüzde hala kullanmakta olduğumuz RAMli bilgisayarı yapmıştır.Bu bilgisayarın büyüklüğü bir ev kadardı ve saatte yaklaşık 180 kW enerji harcıyordu.Bu bilgisayarların geliştirilip satılması ise 1952 yılında başlamıştır.1960 yılında bilgisayar yapımında transistörler kullanılmaya başlanmış ve binlerce transistör birleştirilerek entegre devreler yapılmıştır.

Yıllar geçtikçe gelişen teknoloji Bill Gates ve ekibinin 1972 yılından başlayarak yaptığı yazılımlarla çok daha kullanışlı hale geldi ve gitgide küçülerek cebimize kadar giren bilgisayarlar yapılmaya başlandı.Gelişen teknolojiyle fiyatlarıda düşen bilgisayarlar artık her eve girdi.
 

Benzer Konular

M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Misafir
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
4
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst