Break Dans Nedir? Nasıl Yapılır?

Mr.Jackson Sagopa Kajmer
Break Dans Nedir? Break Dans Nasıl Yapılır?
Dansın adının breakdance olmasının sebebi, hip hop müziğinin temel öğesi olan breakbeat� uyumlu bir şekilde hareket edilmesi. Aynı müzik gibi dansta da Bebop, Soul-Train, Funk gibi akımlardan etkilenme ve onları yeniden harmanlama söz konusu. Tabii ki bunların üstüne yeni şeyler de ekleyerek; kafanın üzerinde dönerek yapılan helikopter dansını ya da birbirinin bedenine akım vererek kıvrılma yoluyla yapılan electric boogie�i daha önce kimsenin denemediği kesin. Bu zor hareketler bir bakıma getto�a yaşayan ve pek bir şeye hakim olmasına izin verilmeyen gençlerin kendi bedenleri üzerindeki hakimiyetlerinin bir ifadesi. Ve onlar da sokaklara çıkıp dans ederek hip hop�n dışarı taşmasında etken olmuşlar.

Breakdance, hiphop kültürünün 4 kolundan birine verilen ad.

B-BOYLAR 1980'li yillardan itibaren sadece breakdance yapan gençlere değil DJ'lere ve rapperlara da verilen ad olmuştur.
Breakdance kültürü 1980'li yilların başında büyük bir patlama göstermiştir. Ancak beyaz çocukların breakdance kurslarına gitmesiyle kültür biraz bozulma gösterdi çok fazla popüler olması nedeniyle yavaş yavaş gözden yok oldu ama kesinlikle bitmedi.

Break dance türüne de biraz açıklık getireyim, aslına bakarsanız bu dans türünün nerede çıktığı pek de belli değil. kimisine göre amerika kimisine göre ise, malta veya afrika yerli danslarından etkilenilmiş gibi fikirler var, ama 80'li yıllarda zirvede olduğu kesin, 1. altınçağı o zamanlarmış. O zamanlar tabi bugünkü gibi teferruatlı değilmiş. Yani teferruat derken şimdiki dansçılar yani breaker boy (bboy) denilen arkadaşlar head spin yani kafalarının üzerinde çok fazla dönüyor ya da artık daha fazla hareket kombine edilerek yapılıyor ve break dance daha çok battle yani Türk bboy arkadaşlar buna kapışma veya buluşma der yani karşılıklı meydan okuma ve mücadeleye yönelik. Gösteri amacı ikinci planda kalıyor. Bu battle dediğimiz şey de iki bboy'un ya da grubun karşılıklı olarak bir karar verici jüri karşısında ya da jürisiz jam ortamında yani partide kaşılıklı sırayla dans yeteneklerini sergilediği olay. Kazanan zaten jüri olmasa izleyenler tarafından ve ortaya çıkan dansın kalitesine göre belli oluyor. Neyse şimdiki zamane bboy'ları veya (bayan olan breaker)bgirl'leri daha zor ve fiziğe karşı koyan hareketler yapıyorlar. Mesela ileri seviye bboy lar yani profesyonelleşenler bu işten ekmek yiyen arkadaşlar air fly, flare, windmill(kopter denilen) hareketlerle kusursuz kombinasyonlar yapıyorlar. Zamanın dedeleri bunları yapamazdı tabi 2 jump 3 windmill sırtta döner tıslarlardı dedelerimiz Smile. Şimdi ninty dediğimiz tek elle amut pozisyonunda döndüğümüz hareketi 9 tura kadar yapan bboy lar vardır. Dansın bu şekilde gelişmesinde çeşitli organizasyonların payı büyüktür, her yıl Almanyada yapılan Battle of the Year bunların başında geliyor. Bunlara freestyle session'ı da ekleyebiliriz. Bu organizasyonlar uluslararası organizasyonlardır yani dansın olimpiyatları gibi şeylerdir. Peki neden break dance Türkiye'de yeterince gelişmiyor, nedenlerden biri Türk genci break dance ile 10-12 yaşlarında tanışıyor ama sokakta, sonra aralıklarla dans edip 19-20'lere geliyor askerlikti geçim derdiydi. Haliyle dans ortamı terkediliyor, artı mesela Avrupa'da Break Dance devlet tarafından destekleniyor. adamların federasyonu bile var tabi yerel yönetimler gençler için burda olduğu gibi halı saha veya kuru park yerine break dance skaterboard paten pistleri açıyor. Böylece gençler sağlıklarına kesinlikle yararlı olan bu dallarla ilgileniyor. Bizim Türkiyede gençlerimiz gibi kahve köşelerinde ihaleye girip batakla batmıyorlar. Neense dünyanin herhangi yerinden katilan oluyor Battle yarismalarina, tek Türkiyeden kimse yok, ama bakiyorum her kösede cok saglam ve profesjonal yapan danscilarimiz var
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst