Aşılama (İnseminasyon)

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Aşılama (İnseminasyon)
İlk amaç, gerekli hormon ilaçlarını vererek, kadında takip altında gebelik oluşturabilecek bir yumurtanın gelişmesini sağlamaktır.

İkinci amaç, erkeğin spermlerinin alınarak yumurtayı döllemesini kolaylaştıracak işlemlerden geçirdikten sonra kadının rahim ağzından içeriye vermektir.

Bu tedaviye adet kanamasının 1. Günü başlanır.Yapılan ilk kontrol ultrasonunun ardından, kadının kullanması gereken ilaçların isimleri ve dozlar bildirilir. Kadın önerilen dozda günlük olarak bu ilaçları kullanmaya başlar. İlaçların etkinliği ve yumurta gelişimini takip edebilmek amacıyla kadın, belirli aralıklarla ultrasona alınır. Yumurtalıklarda, yumurta gelişimi istenilen düzeye gelene kadar hormon ilaçlarının uygulanmasına devam edilir. Aşılamada amaç, çapı yaklaşık 20mm olan bir veya en fazla yumurta gelişimini sağlamaktır. Bu gelişim tamamlanınca yumurta hücresinin yumurtalıklardan atılmasını sağlamak için, çatlatma iğnesi adı verilen hormon ilacının (birkez) yapılması gerekir. Çatlatma iğnesinin yapılmasını takiben, 36 saat sonra aşılama işlemini gerçekleştirmek üzere kadının eşinin sperm vermesi istenir. Alınan bu spermler laboratuvarda, en iyilerini gebelik oluşturma ihtimali en yüksek olanlarını seçerek kadın rahmi içine vermek için bir dizi işlemden geçirilir.

Hazırlanan bu spermler, ince bir katetere çekilerek kadın rahminin içerisine konur. Aşılama işlemini takip eden 14 gün içerisinde beklenen adet gerçekleşmez ise, kanda gebelik hormonuna bakılarak sonuç alınır. Eğer gebelik oluşmadı ise, aynı işlemler hemen o ay veya istenilen başka bir ay tekrarlanır.

Aşılamada gebelik oluşma şansı %15-20 civarındadır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst