Anorexia Nedir

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Anorexia insanların kendilerini açlığa mahkum ettikleri bir yeme bozukluğudur.Bu rahatsızlık genellikle ergenlik dönemindeki gençlerde görülür. Anorexia problemi yaşayan kişiler çok aşırı derecede kilo kaybederler ve kiloları normalde olmaları gereken kilonun % 15 ‘ı kadar daha azdır. Anorexia problemi olan kişiler son derece ince hatta sıska görünümde olmalarına rağmen kendilerini aşırı kilolu görürler. Kilo kaybı genelde hiç yemek yememe, aşırı egzersizler, diüretik ve laksatif ilaçların kullanımı ile ortaya çıkar.
Anorexia problemi olan kişilerin en büyük korkusu kilo almaktır ve genellikle bu rahatsızlık gelişme çağındaki genç kızlarda görülür. Bu kişiler hastalıklı denebilecek kadar ince bir görünüme sahip olsalar da kendilerini kilolu görürler ve tuhaf yeme alışkanlıkları sergilerler, örneğin diğer insanlarla bir arada yemek istemezler, ya da başkaları için büyük öğünler hazırlarlar ama kendileri bir lokma bile tatmazlar. Bu yeme bozukluğu da tıpkı bulimia gibi balerin, manken, fotomodel, dansçı, sporcu gibi kişiler arasında yaygındır. Eğer bu şekilde yeme bozukluğu olan bir yakınınız varsa onu size karşı çıkmasına rağmen ne olursa olsun doktora gitmeye ikna etmelisiniz.
Anorexianın çeşitli belirtileri vardır. Öncelikle kişi yaşına, boyuna ve vücut yapısına göre olması gereken kilonun çok altındadır. 3-4 ay üst üste regl olmama durumu ortaya çıkar, ayrıca korku, edişe, halsizlik, konsantrasyon eksikliği, kalori alma korkusu yaşar. Cilt çok kurudur ve nefes darlığı problemi görülür. Bu sorun derhal tedavi edilmezse ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar. Kemiklerde osteoporoz belirtileri başlar ve çabuk kırılır hale gelir, mineral eksikliği görülür, vücut ısısı düşer, kalp atışları düzensizleşir ve büyüme yavaşlar. Sürekli laksatif ve diüretik ilaçların kullanımı da başta bağırsaklar olmak üzere :):):):)bolizmanın dengesini bozar.
Anorexia hamilelik döneminde de ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Hamile bir bayanın sağlıklı bir doğum yapabilmesi için 10-15 kilo alması gerekirken böyle bir kilo alımı anorexia problemi olan birine 50-60 kilo almak gibi gözükür. Her tür yiyecekten yeteri miktarda alınmaması anne ve bebek sağlığını tehliaaae sokar ve genelde prematüre bebekler doğar.
Bulimia ile anorexia arasındaki en önemli fark bulimia problemi olan kişiler çok aşırı derecede yeme nöbetleri geçirdikten sonra bunları kusma ve benzeri şekillerde boşaltırlar. Anorexia problemi olanlar ise hemen hemen hiç yemek yemezler fakat ne olursa olsun zamanında devreye girecek bir uzman yardımı ile anorexia problemi de tıpkı bulimia gibi tedavi edilebilir
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst