Anksiyete Tedavisi

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Anksiyete Tedavisi, Anksiyete Hastalığı Tedavisi, Anksiyete Tedavisi nasıl yapılır

Anksiyete bozuklukları psikolojik danışmanlık, psikoterapi ve ilaç tedavisi ile düzelebilir.

Anksiye bozukluklarında acil krizler gelen hastalara ilk olarak anksiyetinin neden olduğu bedensel belirtileri ve artmış olan sıkıntıyı azaltmaya yönelik girişim yapılmalı ve hastanın huzursuzluğu yatıştırılmalıdır.

Kişiye hastalığı hakkında bilgi verilmeli, karşılıklı güven ilişkisi kurulmalıdır.

Sonraki aşamada hastalık öyküsü ve hastalığın seyri dikkate alınarak gerekli tedavi programı düzenlenmelidir. Anksiyete bozukluklarında ilaç tedavileri ve psikoterapi teknikleri kullanılabilir. İlaç tedavisinde uygun ilaç seçimi, yeterli süre ve yeterli doz kullanımı son derece önemlidir. İlaç tedavisi ile psikoterapinin beraberce uygulanması tedavideki başarı oranını artırmaktadır.

Farmakoterapi en az 6 veya 12 ay sürecek bir tedavidir.

Anksiyete bozukluğu olan kişiler genellikle çeşitli fiziksel sorunlardan yakındıkları için ilaç seçiminde yan etkileri nispeten az olan ilaçları kullanmaya özen göstermek gerekir. İlaç yan etkisinin yarattığı bir sorun, eğer kişiye yeterince bilgi verilmediyse, oldukça olumsuz algılanıp mevcut sıkıntı ve kaygıları artırabilir. Bu durum kişinin tedaviye olan inancını yitirmesine ve tedaviyi yarıda bırakmasına yol açabilir. Günümüzde yan etkisi oldukça az olan, bağımlılık yapmayan ve güvenilir ilaçlar, anksiyete bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst