Anksiyete tedavisinde kullanılan ilaçlar

naif
Moderatör
Anksiyete ilaçları, Anksiyete Tedavisinde Kullanılan İlaçlar nelerdir, Panik Atak Tedavisinde İlaç Kullanım

Anksiyete Tedavisi ilaçları

Anksiyete kaygı, bunaltı, endişe veya sıkıntı her insan tarafından zaman zaman yaşanan korkuya benzer bir duygudur. Kişi bunu sanki kötü birşey olacakmış gibi nedeni belirsiz bir sıkıntı, bir endişe duygusu olarak algılar. Oysa “korku”da neden (kedi, köpek, şimşek, fırtına, yüksek yerler, ken görme, uçağa binme gibi) bellidir. Anksiyete, çok hafif bir tedirginlik veya gerginlik duygusundan panik derecesine kadar varan değişik yoğunluklarda yaşanılabilir. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi, performansı artırabilmesi, çevresine daha kolay uyum gösterebilmesi için bir dereceye kadar sağlıklı olan “anksiyete” duygusunun yaşanması,

Bir noktadan sonra kişinin toplumsal, mesleki ve ailevi yaşantısını etkilemeye başlar

En az 6 ay gibi gibi uzun bir zaman dilimine yayılır

Günün büyükçe bir bölümünde karşısına çıkar

Kişi bu duygusunu kontrol edemez ve anksiyetesiyle başa çıkamaz hale gelir. Durumun psikiyatrik bir sorun olma olasılığı yüksektir.

Anksiyete bozuklukları psikiyatride en sık görülen bozukluklardır. Tedavide en iyi sonuçlar farmakoterapi ile psikososyal tedavilerin (bilişsel davranış terapileri, gevşeme teknikleri gibi) birlikte uygulanması ile alınmaktadır. Farmakoterapisinde gittikçe artan bir şekilde antidepresanlar (ör; seçici serotonin gerialım inhibitörleri) ve diğer ilaçlar üzerinde odaklanmanın artmasına rağmen benzodiazepinler anksiyolitik ajanlar olarak önemlerini korumaya devam etmektedirler. Bu yazıda beş ana anksiyete bozukluğu olan panik bozukluğu, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğunun ilaç ile tedavisi, randomize, plasebo veya karşılaştırmalı kontrollü klinik çalışmalar temel alınarak irdelenmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst