Anadolu Kartalları tatbikatı 2012

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Konya'da yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın 'Seçkin Gözlemci Günü' dün gerçekleştirildi.
Sabah saatlerinde gelen şehit haberleri sebebiyle Hakkâri'ye giden Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanı'nın katılmadığı tatbikatta Türk Yıldızları Akrobasi Timi'nin gösterisi vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
anadolukartallari.jpg

Anadolu Kartalı'nın bu yıl düzenlenen ikinci tatbikatının 'Seçkin Gözlemci' günü dün gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Hakkâri'den gelen şehit haberleri nedeniyle Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu tatbikata katılmadı. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel ise programda hazır bulundu. Konya'daki tatbikata, daha önce 28 Şubat sürecinden bu yana akreditasyon uygulaması çerçevesinde Genelkurmay faaliyetlerini izleme izni verilmeyen Zaman Gazetesi, STV, Cihan Haber Ajansı, Kanal 7, Yeni Akit, Taraf Gazetesi, Bugün Gazetesi, Kanaltürk, gibi yayın organları da davet edildi. Org. Erten, tatbikat kapsamında basın mensuplarına brifing verdi. Erten'in verdiği bilgiye göre, Anadolu Kartalı-2012/2 tatbikatına TSK'nın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Pakistan, Suudi Arabistan ve Ürdün katılıyor. Yine bir NATO uçağı da tatbikatta yer alıyor. 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda, geniş hava sahası, tehdit ortamları ve katılımcı sayısıyla gerçeğe yakın savaş ortamında bir tatbikat gerçekleştirildi. Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri ile dost ve müttefik ülke havacılarına harp eğitimi veriliyor. Anadolu Kartalı'nda belirli bir senaryo dahilinde mavi kuvvetler, düşman hava savunma sistemleri ve uçakları ile korunan kırmızı bölgedeki hedeflere taarruzlar düzenliyor. İlk Anadolu Kartalı Tatbikatı 2001'de yapıldı.

Türk Yıldızları 1992 yılında kuruldu

1992'de kurulan Türk Yıldızları Akrobasi Timi, dün 20. yıldönümünü kutladı. Mart ayında eğitim uçuşu yaparken düşen Türk Yıldızları'na ait uçakta şehit olan Pilot Yüzbaşı Ümit Özer'in kullandığı uçak havalanmadı. Türk Yıldızları 7 uçakla uçtu. Yıl sonuna kadar Türk Yıldızları Timi'nin 8. uçağı havalanmayacak.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
65B
Üst