Ali Sami Yen Kimdir

Ilean07 RoCkRaLiChE
Ali Sami Bey 20 Mayıs 1886’da doğup 29 Temmuz 1951’de vefat etmiş Galatasaray’ın kurusudur. Bu yazıda Ali Sami Yen’in hayatı ve biyografisi yer almaktadır.

Ali Sami Yen Hayatı

Ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami Efendi’nin oğlu olan Ali Sami Bey, 20 Mayıs 1886 tarihinde İstanbul’un Kandilli semtinde dünyaya gelmiştir. Eğitimini Mekteb-i Sultani yani Galatasaray Lisesi’nde görmüştür. Lise yıllarında spora yöneldi. 1905 yılına gelindiğinde yedi arkadaşıyla birlikte bir futbol takımı kurmayı kararlaştırdılar ve Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdular. Bu kulübün 1 numaralı sicil kaydına sahipti ve kulübün ilk başkanlığını da Ali Sami Bey yaptı. Bunun yanında takımda da forma giyen Ali Sami Bey, 1906’da takımının ilk maçında kaptan olarak sahadaydı. 1910’da Türkiye’nin ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi’ni kurdu. 1905’den 1918’e kadar Galatasaray’da futbolcu ve başkan olarak görev yaptı. Daha sonra 1925’te de bir yıl başkanlık daha yaptı.
Ali Sami Yen
Türkiye’de sporun gelişmesi için önemli görevler üstlendi. 1923’de kurulan Türkiye İdman Cemiyetleri Örgütü’nün de kurucuları arasında yer aldı ve bu örgütün başkanlığını da yaptı. 1924’de yapılan Yaz Olimpiyatları’na katılacak kafilenin başında yer aldı. Soyadı kanunun çıkmasından sonra Yen soyadını aldı. Türk sporcularının olimpiyatlarda boy göstermesi ve ülke sporunun gelişmesi için katkı göstermeye çalıştı. 1926’dan 1931’e kadar Türkiye Mili Olimpiyat Komitesi’nin başkanlığını yaptı. 1905 yılında oynanan Moda – Kadıköy maçında hakemlik yaptığı da göz önünde bulundurularak il Türk hakem olduğu da çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir.

Türkiye Milli Takımı’nın ulusalar arası arena da yaptığı ilk maç olan Romanya maçında teknik direktör olarak takımın başında yer aldı ve Türk Milli Takımı’nın ilk teknik direktörü unvanını aldı. Türk futbol ve sporunun gelişmesi adına çeşitli görevlerde yer alan Ali Sami Yen 29 Temmuz 1951’de öldü.

Mecidiyeköy’de 1945 yılından 1960’a kadar maçların yapıldığı alana 1964’de yeni bir stadyum yapılmış ve bu stada Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen’in ismi verilmiştir. 2011’e kadar Galatasaray en şaşalı dönemini bu stadyumda oynamış ve Galatasaray birçok Avrupa devini bu stadyumda yenmiştir.

Ali Sami Yen’in Galatasaray’ı beraber kurduğu diğer arkadaşları ise şunlardır; Emin Bülent Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçı, Abidin Daver, Asım Tevfik Sonumut.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
4
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
5
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst