Alacahöyük Hakkında Bilgi

deep Harbi Aktif Üye
Alacahöyük ile ilgili Bilgi
alacahoyuk.jpg
Çorum'un Alaca ilçesinin kuzeybatısında bulunan höyük. 310 metre uzunluğunda, 277 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindedir.

Eski çağlarda çok önemli bir dini tören ve sanat merkezi olan Alacahöyük'te yapılan araştırma ve kazılar sonucunda 14 yerleşim yeri saptanmış ve buralarda Frigler'den başlayarak Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca MÖ 1200'lerde Frigler'e ait bir bölge olması nedeniyle Alacahöyük'te o döneme ait yollar, kaldırım döşemeleri ve taş ev kalıntıları bulunmuştur. Kazılarda ele geçirilen diğer kalıntıların ise MÖ 2000-1300 arasındaki Hitit dönemine ait olduğu görülmüştür. Kalıntıları günümüze kadar ulaşan surlar, surların güneyindeki sfenksli kapı, sokaklar, su kanalları, fırınlar, kaldırımlar, yapılar ve tapınak-sarayın kalıntıları o yıllarda burada gelişmiş bir kentin yaşadığını göstermektedir.

MÖ 3200-2000 yılları arasında Çorum ve çevresinde feodal devlet sistemine göre yönetilen küçük şehir devletleri kurulmuş olduğu ve bu devletlerin Alacahöyük ve çevresinde yoğunlaştığı yine yapılan kazılardan anlaşılmaktadır. Yapılan araştırmalarda 13 kral mezarı ve içlerinde çeşitli madenlerden silahlar, süs ve kullanım eşyaları, geyik ve boğa heykelcikleri bulunmuştur. Bu zengin buluntulardan dolayı bu mezarların kral veya prenslere ait mezarlar olabileceği düşünülmüştür. Yine tüm bunlar, o dönemde çok güçlü bir medeniyetin var olduğuna işarettir.

Alacahöyük'te ele geçen buluntular, Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile 1941'de ziyarete açılan Alacahöyük Müzesi'nde sergilenmektedir. Alacahöyük 1988'de milli park ilan edilmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst