365 Gün Sağlık

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Uzmanlara göreyse, küçük ayrıntılara dikkat etmek sağlıklı olmak için yeterli. University of Maryland’den Doç. Dr. Pamela Peeke, yıl boyu sağlıklı kalmanın inceliklerini Glamour’a anlattı.
OCAK
Sigarayı bırakmak, yeni bir yıla yepyeni, daha sağlıklı başlangıç yapmanın en iyi yollarından biri olsa gerek. Araştırmalar da, bu tür bir motivasyondan bahsedilebileceğini gösteriyor. Uzmanlar, ocak ayında sigarayı bırakanların, diğer aylarda bırakanlara göre daha başarılı olduğunu söylüyor. Sigarayı bırakın!
ŞUBAT
Yemek alışkanlıklarınızı gözden geçirin Yemek alışkanlıklarınızı gözden geçirin
Vücudumuz, mutluluk hormonu serotonini kış aylarında daha az üretiyor. Bu da, kış aylarında serotonin üretimini hızlandıran ekmek ve tatlı gibi karbonhidratlı yiyeceklerin peşinde koşmanın nedenlerinden sadece biri. Çözüm ise çok basit: Bu yiyecekleri yemekten çekinmeyin; fakat meyve ya da sebze gibi daha az işlenmiş olanlarını tercih edin.
MART
Egzersiz yapmaya başlayın
Başta sıkı bir egzersiz programı uygulamanız gerekmez; haftada iki kez spor salonuna uğramanız yeterli olur. Bu sayede, fazla kilolarınızdan kurtulmak için ilk adımı da atmış olursunuz.
NİSAN
Vücudunuza alıcı gözle bakın
Bel ölçünüz, vücudunuzun ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Sırt üstü uzanın ve karnınıza bakın. Eğer göbeğinizin hemen altında bir tümsek görüyorsanız, vücudunuzda toksik yağ var demektir. Toksik yağ ise kalp hastalıklarına, diyabete ve kansere davetiye çıkarmakla aynı anlama geliyor.
MAYIS
Cinsel hayatınızı düzene sokun
Vücudumuza dikkat etmeye başladığımıza göre, cinsel hayatımızda küçük bir düzenlemeye gitmenin de hiçbir sakıncası yok. Uzmanlar, yaptırmanız gereken testler varsa bu ay içinde mutlaka yaptırmanızı öneriyor.
HAZİRAN
Check-up yaptırın
Bir check-up için doktora gittiğinizde, muayenehanede geçireceğiniz zaman, ortalama 17.4 dakikadır. Yapılan bir araştırma, haziran ayında yapılan check-up’ların bu süreden daha uzun sürdüğünü gösteriyor. Çünkü bu dönemde insanlar tatile çıkmaya başladığı için, doktorların hastalarına ayırdıkları vakit de artıyor.
TEMMUZ
Cildinize özen gösterin
Cilt kanserinin yaz aylarında arttığını unutmayın ve Temmuz ayı içerisinde cildinize mutlaka özen gösterin. Çünkü temmuz, güneş altında en çok vakit geçirilen ay.
AĞUSTOS
Tatile çıkın
Uzun bir tatile çıkmak, hatta sadece hafta sonu için şehirden ayrılmak bile kalp krizi riskini ciddi biçimde azaltıyor.
EYLÜL
Farklı egzersizler yapın
Aylar boyunca aynı egzersizi yapmak hem sizin, hem de vücudunuz için sıkıcıdır. Benzer egzersizleri yaptıkça, kaslarınız da gelişmeyi kademeli olarak durduracaktır. Dolayısıyla, eylül ayı egzersiz programınızı değiştirmeniz için uygun bir dönem.
EKİM
Bağışıklık sistemine dikkat
Ekim, soğukların kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı aydır. Dolayısıyla, vücudunuzun soğuk havalarla ve grip gibi hastalıklarla baş edebilecek kadar güçlü olması gerekmektedir. Soğuklarla baş etmenin en iyi yollarından biri ise, yeşil çay.
KASIM
Sağlık sigortası yaptırın
Kış aylarının gelmesiyle birlikte, sağlık sigortanızı gözden geçirmenin de vakti gelmiş demektir. Yeniliklerden haberdar olun ve gerekirse de poliçenizi yenileyin.
ARALIK
Stresten uzak durun
Aralık ayı, özellikle de yılbaşı dönemi, insanların stresi en fazla hissettiği dönemdir. Bu ay içerisinde kısa bir tatile çıkmak, ya da en azından hayatınızda küçük değişiklikler yapmak, stresten uzaklaşmanız açısından önemli.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
213B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst