10 numara yağın zararları nelerdir

Ömer
Yönetici
Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırmada, 10 numara yağın çevreye verdiği zararları bilimsel olarak kanıtlandı.
On numara yağın zararları nelerdir

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Turgay Şişman ile Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Atamanalp'ın yaptıkları çalışmalarda, 10 numara yağın sucul ekosistemlere ulaştığında oluşturabileceği zararları bilimsel olarak ortaya koydukları belirtildi.
10-numara-yag.jpg

Türkiye'de, ekonomik olmasından dolayı ağır tonajlı araçlarda yakıt olarak kullanılan ve kamuoyunda 10 numara yağ olarak bilinen madeni bileşiklerin çevreye olan olumsuz etkilerini yaptıkları bilimsel çalışmayla ortaya çıkardıkları ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Çalışmada bu yağın kullanılmasının sınırlandırılması gerektiği sonucu ortaya çıktı. Yapılan deneysel çalışmalarda madeni yağın öldürücü olmayan dozlarına maruz bırakılan zebra balıklarının yumurtalarında gelişmede gerileme ve doğum kusurları olarak bilinen teratojenik etkiler gibi çeşitli değişiklikler belirlendi. Araştırmada elde ettikleri anomalilerin sucul hayatı ciddi oranda tehdit edecek nitelikte olduğunu rapor ettiler. Elde edilen sonuç, 10 numara yağın çevreye yaptığı olumsuz etkiyi ortaya koymaktadır. Bu nedenle ilgili kuruluşların bu yağın kullanımını sınırlandırması gerekmektedir.''
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst