Türkiyede Deprem Bölgeleri Haritası

Türkiyemiz bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  17 Aralık Gölcük Depremi ve 12 Kasım Düzce Depremi ülkemizin yaşadığı en dramatik depremlerin arasında yer alır. Bu deprem Marmara Bölgesi'nde büyük bir yıkıma sebep olmuş ve deprem bölgesi olmamıza rağmen, doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuz gerçeği gün yüzüne çıkmıştır.

  Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı
  Van Gölü’nün kuzeyinden itibaren Erzincan, Tokat, Amasya, Gerede, Bolu, Adapazarı, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’nden, Saros Körfezi’ne kadar uzanan kuşağa Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı adı verilir. Bu kuşağa Kuzey Anadolu Fay Hattı da denir. Ülkemizde depremlerin en çok rastlandığı kuşakta burasıdır. İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Çankırı, Niksar, Erbaa, Erzincan, Erzurum, Pasinler bu kuşak üzerinde yer alır. Bu kuşakta tarihte yoğun can ve mal kaybının yaşandığı depremler yaşanmıştır.

  Güneydoğu Anadolu Deprem Kuşağı
  Van Gölü çevresinden başlayarak Güneydoğu Torosları takip eder ve iskenderun Körfezi’ne kadar uzanır. Muş, Varto, Elazığ, Malatya, Elbistan, Kahramanmaraş, Adana, İskenderun bu kuşak üzerinde yer alır. Bu yüzden Van bölgesi deprem riski en fazla olan bölgelerin başında gelir.

  Batı Anadolu Deprem Kuşağı
  Ege Bölgesi’nde yer alan çöküntü alanlarını kaplayan bu kuşak, Bakırçay, Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes ovaları ile Burdur, Uşak, Kütahya civarını içine alır. Bu kuşağa da Batı Anadolu Deprem Kuşağı ya da Batı Anadolu Fayı denir.

  Türkiyedeki Deprem Bölgeleri Haritası
  turkiye-deprem-haritasi.jpg
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 21 Kasım 2014