Deprem Kuşakları

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu LAL tarafından paylaşıldı.

 1. LAL

  LAL Moderatör

  Deprem kuşakları nelerdir?

  Deprem her an herhangi bir yerde oluşabilen bir doğa olayıdır. Her yerde olabilir ancak deprem kuşağında yani fay hattı üzerinde bulunan bir yerde deprem riski daha fazladır. Genellikle depremler kabuğu oluşturan levhaların sınırlarında oluşuyorlar.

  Dünyanın çeşitli yerlerinde benzer nitelikte depremlerin tekrarlandığı gözlenmiştir ve bu kesimler hep levha sınırlarıdır. Depremlerin yoğun olarak gözlendiği bölgeler yeryüzünde üç ana kuşak oluşturur.
  dunya-deprem-kusaklari-haritasi.png
  1. Pasifik Deprem Kuşağı
  Şili'den kuzeye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD'nin batı kıyıları ve Alaska'nın güneyinden Aleut Adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik Adaları ve Yeni Zelanda'yı içine alan en büyük deprem kuşağıdır. Yeryüzündeki depremlerin % 68'i bu kuşak üzerinde gerçekleşir.

  2. Akdeniz Deprem Kuşağı
  Endonezya'dan (Java-Sumatra) başlayıp Himalayalar ve Akdeniz üzerinden Atlantik Okyanusu'na ulaşan kuşaktır. Yeryüzündeki depremlerin % 21'i bu kuşakta oluşur.

  3. Atlantik Deprem Kuşağı
  Bu kuşak Atlantik Okyanusu ortasında yer alan levha sınırı (Atlantik Okyanus Sırtı) boyunca uzanır. Yeryüzündeki depremlerin % 11'i bu kuşakta oluşur.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 29 Kasım 2014