Türkiyede Deprem Bölgeleri Haritası

LAL
Moderatör
17 Aralık Gölcük Depremi ve 12 Kasım Düzce Depremi ülkemizin yaşadığı en dramatik depremlerin arasında yer alır. Bu deprem Marmara Bölgesi'nde büyük bir yıkıma sebep olmuş ve deprem bölgesi olmamıza rağmen, doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuz gerçeği gün yüzüne çıkmıştır.

Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı
Van Gölü’nün kuzeyinden itibaren Erzincan, Tokat, Amasya, Gerede, Bolu, Adapazarı, İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’nden, Saros Körfezi’ne kadar uzanan kuşağa Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı adı verilir. Bu kuşağa Kuzey Anadolu Fay Hattı da denir. Ülkemizde depremlerin en çok rastlandığı kuşakta burasıdır. İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Çankırı, Niksar, Erbaa, Erzincan, Erzurum, Pasinler bu kuşak üzerinde yer alır. Bu kuşakta tarihte yoğun can ve mal kaybının yaşandığı depremler yaşanmıştır.

Güneydoğu Anadolu Deprem Kuşağı
Van Gölü çevresinden başlayarak Güneydoğu Torosları takip eder ve iskenderun Körfezi’ne kadar uzanır. Muş, Varto, Elazığ, Malatya, Elbistan, Kahramanmaraş, Adana, İskenderun bu kuşak üzerinde yer alır. Bu yüzden Van bölgesi deprem riski en fazla olan bölgelerin başında gelir.

Batı Anadolu Deprem Kuşağı
Ege Bölgesi’nde yer alan çöküntü alanlarını kaplayan bu kuşak, Bakırçay, Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes ovaları ile Burdur, Uşak, Kütahya civarını içine alır. Bu kuşağa da Batı Anadolu Deprem Kuşağı ya da Batı Anadolu Fayı denir.

Türkiyedeki Deprem Bölgeleri Haritası
turkiye-deprem-haritasi.jpg
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
LAL
Üst