Direnç Nedir Renk Kodları

Elektronik bölümünde yer alan bu konu SüKuN tarafından paylaşıldı.

 1. SüKuN

  SüKuN Harbi Aktif Üye

  Direncin, kelime anlamı olarak bir şeye karşı gösterilen zorluk demektir. Elektronik devre elemanı olan dirençte devrede akıma karşı bir zorluk göstererek akım sınırlaması yapar.

  Direncin birimi "Ohm" 'dur. Ohm'un sembolü omega işaretidir. (Ω). 1,000 ohm = 1 Kilo ohm, 1,000,000 ohm = 1 Mega ohm ve 1,000,000,000 ohm = 1 Giga ohm.

  Direncin değeri üzerine renk kodları ile yazılmıştır. Aşağıda gösterilen direncin renklerinin soldan başlangıcı, kırmızı, siyah, kırmızı ve altındır. Soldan 1. renk 1. sayıyı, 2. renk 2. sayıyı, 3. renk çarpan sayıyı ve 4. renkte toleransı gösterir. Tablodan bakıldığında kırmızı 2'ye, siyah 0'a ve kırmızıda çarpan olarak 10 üzeri 2'ye yani 100'e eşittir. Bunlar hesaplandığında ilk iki sayı yanyana konur ve üçüncü ile çarpılır. Tolerans direncin değerindeki oynama alanıdır. Mesela aşağıdaki temsili direncin toleransı %5 ve direncin değeri de 2 Kilo ohm'dur. Tolerans bu direncin değerinin 2 Kohm'dan %5 fazla veya eksik olabileceğini belirtir.

  Birde 5 renkli dirençler vardır. Bunlarda ilk üç renk sayı 4. renk çarpan, 5. renk ise toleranstır. Dirençler normalde karbondan üretilirler fakat yüksek akım taşıması gereken dirençler telden imal edilirler. Ayrıca dirençler sabit ve ayarlı dirençler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayarlı dirençlerden "Potansiyometre" sürekli ayar yapılan yerlerde, "Trimpot" ise nadir ayar yapılan yerlerde kullanılırlar.
  direnc-renk-kodu.png
  Renk Kodlarını ezberlemek için elektronik öğrencilerine şu cümle öğretilir:

  SoKaKTa SaYaMaM GiBi

  Bu anlamsız cümlenin sessiz harfleri renklerin sırasını temsil eder. Renkleri baş harfleri yani.

  Örneğin aşağıdaki temsili direncin değeri 4.7 kohm'dur.
  direnc-renk-ornek.png
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 1 Eylül 2016