Direnç Nedir Renk Kodları

SüKuN Harbi Aktif Üye
Direncin, kelime anlamı olarak bir şeye karşı gösterilen zorluk demektir. Elektronik devre elemanı olan dirençte devrede akıma karşı bir zorluk göstererek akım sınırlaması yapar.

Direncin birimi "Ohm" 'dur. Ohm'un sembolü omega işaretidir. (Ω). 1,000 ohm = 1 Kilo ohm, 1,000,000 ohm = 1 Mega ohm ve 1,000,000,000 ohm = 1 Giga ohm.

Direncin değeri üzerine renk kodları ile yazılmıştır. Aşağıda gösterilen direncin renklerinin soldan başlangıcı, kırmızı, siyah, kırmızı ve altındır. Soldan 1. renk 1. sayıyı, 2. renk 2. sayıyı, 3. renk çarpan sayıyı ve 4. renkte toleransı gösterir. Tablodan bakıldığında kırmızı 2'ye, siyah 0'a ve kırmızıda çarpan olarak 10 üzeri 2'ye yani 100'e eşittir. Bunlar hesaplandığında ilk iki sayı yanyana konur ve üçüncü ile çarpılır. Tolerans direncin değerindeki oynama alanıdır. Mesela aşağıdaki temsili direncin toleransı %5 ve direncin değeri de 2 Kilo ohm'dur. Tolerans bu direncin değerinin 2 Kohm'dan %5 fazla veya eksik olabileceğini belirtir.

Birde 5 renkli dirençler vardır. Bunlarda ilk üç renk sayı 4. renk çarpan, 5. renk ise toleranstır. Dirençler normalde karbondan üretilirler fakat yüksek akım taşıması gereken dirençler telden imal edilirler. Ayrıca dirençler sabit ve ayarlı dirençler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayarlı dirençlerden "Potansiyometre" sürekli ayar yapılan yerlerde, "Trimpot" ise nadir ayar yapılan yerlerde kullanılırlar.
direnc-renk-kodu.png

Renk Kodlarını ezberlemek için elektronik öğrencilerine şu cümle öğretilir:

SoKaKTa SaYaMaM GiBi

Bu anlamsız cümlenin sessiz harfleri renklerin sırasını temsil eder. Renkleri baş harfleri yani.

Örneğin aşağıdaki temsili direncin değeri 4.7 kohm'dur.
direnc-renk-ornek.png
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
36B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
  • Sabit
Yanıtlar
11
Görüntülenme
14B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
12B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
LAL
Üst