Adana Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi

Ömer
Yönetici
Adana Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi,2009-2010 eğitim yılında faaliyetlerine başlamış olan bir okuldur. Azeri şair ve filozof olan Bahtiyar Vahabzade'nin vefatı ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından Azerbaycan ile dostluğun simgesi olarak okula bu isim verilmiştir.Okulun kurucu müdürü Mehmet Demirci'dir.

Eğitim
Adana Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi hazırlık sınıfıyla beraber 5 yıl eğitim vermektedir.Hazırlık sınıfında 37 ders saatinin 20 saati İngilizce,4 saati Almanca,4 saati Türkçe,3 saati Matematik,2 saati Beden Eğitimi ve birer saat olmak üzere Sosyal Etkinlik,Rehberlik,Sosyal Etkinlik ve Sosyal Bilimlere Giriş dersleri verilmektedir.

Uluslararası Bakalorya (IB)
Okul, Türkiye'deki devlet okulları arasında Uluslararası Bakalorya (IB - International Baccalaureate) diploması veren okuldur. Bilindiği üzere bu diplomayı almaya hak kazanan öğrenciler, dünyanın bütün üniversitelerinden dilediklerinde öğrenim görme imkânına sahip olmaktadır.

Okulun Amaçları
1. Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek, ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak.
2. Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlamak.
3. Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yönelterek, gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak.
4. Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlamak.
5. Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirerek toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunmak.

Okulun Durumu
Henüz fiziki koşulların sağlanamaması nedeniyle geçici süreyle Necdet Kahraman İlköğretim Okulu'nda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Adana Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin pansiyonunu kullanmaktadır.Okulun binası 400 iş günü içerisinde tamamlanacaktır ve üç bölümden oluşmaktadır. Okulun ana binası,pansiyonu ve kapalı spor salonudur.Bu bina Çukurova Üniversitesi kampüsünün hemen arka tarafında inşaat halindedir.

Kontenjan Durumu
Adana Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi,fen liseleri gibi sadece 96 öğrenci kapasitesine sahiptir. Fakat okulun yeni açılması sebebiyle,okuldan 7 öğrencinin başka okullara gitmesiyle okul mevcudu 89'a düşmüştür ve şu anda 7 kişilik boş kontenjan kalmıştır.

Etkinlikler
Okulun yeni açılması sebebiyle pek çok etkinliğe katılamamıştır. Okulda Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim Şube Müdürleri'nin katılımıyla kaynaşma etkinliği düzenlemiştir.Bu etkinlikte pasta kesilip yemek yenilmiştir. Bunun yanında öğrencilerimiz Adana Valisi Sayın İlhan Atış'ı ziyarete gitmişlerdir.