Adana Fen Lisesi

Ömer
Yönetici
Adana Fen Lisesi, 1987 yılında Adana'da, Adana Anadolu Lisesi'nin taşınmasıyla boşalan binalarda, MEB onayı ile kurulan bir eğitim kurumudur.

Adana Fen Lisesi, şu anki statüsüyle 2 Eylül 1987 tarihinde açılmıştır. Lisenin eğitim-öğretim hizmetlerine başladığı bina 1909 yılında açılan tarihi Eytamhane (Taş Bina) dir. Eytamhane mektebi, eğitim hizmetlerine başladığı tarihten itibaren Ermeni Yetimhanesi, Kızlar Okulu, Enver Paşa Mektebi, Eytamhane İlkokulu, Erkek Öğretmen Okulu, Kız Öğretmen Okulu, 1975–1980 yılları arasında Eğitim Enstitüsü, Anadolu Lisesi ve 1987 yılından itibaren de Adana Fen Lisesi olarak eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir.

Adana Fen Lisesi, şehir merkezinde, yaklaşık 40 dönümlük arazi üzerine kurulmuş pansiyonlu bir okuldur. Taş Binada, 9., 10. ve 11. sınıf derslikleri, öğretmenler odası, proje odası, edebiyat odası, psikolojik danışma ve rehberlik servisi, sağlık odası, revir, cumhuriyet müzesi ile üst katlarda yatakhane bulunmaktadır. İdare binasında, idari odalar ile fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar laboratuarları, internet odası, kütüphane ve satranç odası ile 11. ve 12. sınıf derslikleri yer almaktadır. Yemekhane, mutfak, etüt salonu, kapalı spor salonu ve kantin okulun diğer birimlerini oluşturmaktadır.

Başarıları
2008 yılında Adana'daki orta öğretim kurumları arasında yapılan bilgi ve kültür yarışmasında birinci olan okul, aynı yıl OYAK Grubu'nun 6'ncısını düzenlediği "Liseler arası Matematik Yarışması"nda ikinci oldu.

Okulun Aysun Toktüzün adlı öğrencisi, 2007 yılındaki ÖSS'de EA-1, SAY-1 ve SÖZ-1 alanında 1. oldu.Ali Gökçe adlı öğrencisiyse, 2009 yılındaki ÖSS'de SAY-1 alanında 3. oldu.