Zayıflatan şifalı bitkiler

deep Harbi Aktif Üye
Zayıflatan şifalı bitkiler, kilo verdiren bitkileri

zayıflatan şifalı bitkilerin faydaları

Mate Yaprağı

Enerji verici, canlandırıcı etkilerinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımını artırıcı etkileri var. Yeşil çaydan daha kuvvetli bir antioksidandır.

Kafeinin sağladığı bütün canlandırıcı ve metabolizma hızlandırıcı etkilere sahiptir ama onun yaptığı yan etkileri yapmaz. Yağ yakıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve enerji verici etkileri ile kilo vermek isteyen kişiler için mükemmel bir yardımcıdır.

Yeşil Çay

İçeriğindeki ‘polifenolik’ bileşenler, yüksek antioksidan özelliklerinin yanısıra yağ yakımını artırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı etkileri yağ yakımı ile de sınırlı değil, yemeklerle aldığımız karbonhidratların yavaş ve kontrollü yakılmasını sağlıyor, böylece kan şekeri yavaş yavaş yükseliyor, buna karşılık olarak da pankreastan insülin salınımı yavaş oluyor ve böylece yemekten hemen sonra oluşan açlık hissi önleniyor.

Yeşil çayın metabolizmayı artırıcı ve kan şekerini düzenleyici özelliklerinin yanısıra arındırıcı ve toksin atıcı etkilerinin de olması onu daha yıllarca zayıflama reçetelerinin baştacı yapacak.

Biberiye

Metabolizmayı canlandırıcı, hücre düzeyinde yağ yakımını artırıcı etkilerinden dolayı zayıflama reçetelerinde yer almayı hak ediyor. İdrar söktürücü ve toksin atıcı etkileri de zayıflamaya yardımcı olur.

Ayrıca kan ve lenf dolaşımını artırıcı özelliğinin olması onu selülit tedavisinde de değer kılıyor. Ben biberiyeyi sıklıkla fazla kilo ve selülit problemi bir arada olan hastalarımda kullanmayı tercih ederim.

Biberiye özütü içeren lokal masaj yağları da hem selülit hem de bölgesel incelmeye çok etkilidir. Hamilelerin ve yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmaması gereken bir bitkidir.

Kekik

Kekik hem baharat hem de etkili bir ilaçtır. İdrar söktürücü, metabolizmayı canlandırıcı ve yağ yakımını artırıcı etkilerinden dolayı zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Sayısız şifa özelliklerinin yanısıra kuvvetli bir antioksidandır ayrıca sindirimi kolaylaştırmaktadır. Tansiyon yükseltici etkisinden dolayı, yüksek tansiyonu olanlar kullanmamalı ya da doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Kişinin ek bir sağlık problemi bulunmuyor ise kekiği hem çay hem de baharat olarak kullandırıyorum. Vücuttan su atarak zayıflamaya yardımcı olan, ödem çözen bitkiler de zayıflamaya yardım ederler, çünkü sahip olduğumuz fazla kiloların bir kısmı fazla sudur.

Şunu önemle vurgulamak isterim, kesinlikle kilo vermek tek amacınız olmamalıdır, önemli olan sağlıklı ve vücuda zarar vermeden ideal kiloya ulaşıp o kiloda kalabilmektir. Elbette bitkiler gibi masum yardımcılardan istifade edilebilir ama hiçbir bitkiden tek başına mucize beklememek lazımdır.

Üstelik bazen bitkiler de yetmez, ‘bitki özleri’ kullanılır ki bunların doktor kontrolünde kullanılması şarttır. Zayıflamayı takıntı haline getirmemek, sağlıklı kiloda mutlu olmayı becerebilmek gerekir.

Dr. Elif GÜVELOĞLU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
3
Görüntülenme
2B
Üst