Yurtdışında staj yapmanın yolu!

Ömer
Yönetici
Yurtdışında staj yapmanın yolu!

Yaz ayları gelince tüm üniversite öğrencilerini bir telaş kaplar. Bazı öğrenciler zorunlu olduğu, bazıları ise çalışacakları mesleğin inceliklerini önceden öğrenmek için staj derdine düşerler.

Firmalar stajyer öğrencileri getir götür işlerinde ya da fotokopi çekiminde kullandıkları için bulunan staj olanakları da çoğu zaman hayal kırıklığı yaratır. İşte bu gerçeklerden hareketle öğrenciler stajlarını daha farklı yöntemlerle gerçekleştirmenin arayışına giriyorlar.
Kariyer için seçilen yol ne olursa olsun, ilgi alanına uygun bir staj konusu bulunabiliyor. En revaçta staj konuları, pazarlama, hukuk, medya, finans, E-Ticaret, telekomünikasyon, grafik tasarım, moda, halkla ilişkiler ve turizm. Staj Programı tamamlandığında, işveren işyerindeki başarıları belgeleyen bir referans mektubu veriyor.
Dil, Sertifika veya Diploma Programı sonrası staj olanakları Staj Programlarına katılabilmek için yoğun bir dil kursuna veya kısa dönem sertifika ve diploma programlarına kaydolmak gerekiyor. En az 4 haftalık dil kursu veya diploma programlarına kayıt yaptıran ve programı başarı ile tamamlayan öğrenci staj programlarına katılma hakkı kazanıyor. Sertifika programlarında ise programı başarıyla tamamlamak şart.
Dil sorunu olmayan üniversite öğrencisi veya yeni mezunları için doğrudan maaşlı staj olanakları da sağlanıyor. Bu program sadece Amerika ve Avustralya’da veriliyor.
Çok iyi düzeyde dil bilen ve staj yapmak istediği alanda az da olsa bir deneyim sahibi olanlar için verilen maaşlı staj programlarına en az 3 ay öncesinden başvuru yapmak gerekiyor. ABD’DE STAJ Öğrencilere staj yapma imkanı sağlayan Amerikan şirketlerinde 12 veya 18 ay süre ile çalışıp hem para hem de farklı bir ortamda yaşayarak deneyim kazanmak mümkün.
Amerika’nın farklı eyaletlerinde herhangi bir alanda çalışabilmek için aynı alanda deneyim sahibi olmak yeterli. Adayların programa başlayabilmeleri için en önemli şart ileri seviyede ingilizce bilgisine sahip olmaları. Talepler daha çok; turizm, eğlence, satış, halkla ilişkiler, işletme, yönetim, pazarlama, finans, hukuk, iletişim, mühendislik ve bilgisayar alanlarında geliyor. 1 ay zorunlu yoğun staja hazırlık kursu ardından, kişi ister 12 ay isterse 18 ay staja katılabiliyor. Öğrenciler dil kursunu Amerika’daki dil okullarından herhangi bir merkezinde yapabilme şansına sahipler.
DENEYİMLİ ÖĞRENME
Yaz aylarınızı Amerikanın büyük şehirlerinde ( San Francisco,San Diego, Denver, Virginia Beach, Omaha, Portland, Seattle, Washington D.C, Minneapolis, Salt Lake, Spokane) çalışarak geçirmek mümkün. 3 aya kadar çıkabilen gönüllü staj programı sayesinde öğrenciler Amerikan iş hayatını daha yakından tanırken, kendi alanlarında deneyim de kazanıyorlar.
Tüm bu süreç boyunca stajyerler bir ailenin yanında konaklıyorlar. Yaz stajları genellikle orta ve küçük ölçekli şirketlerde gerçekleşiyor. Bu stajlar kapsamında öğrenciler Amerikan iş hayatını, kültürünü ve herşeyden önemlisi kendilerini keşfediyorlar. Staj süresince öğrencileri, genel ofis işleri örneğin bilgilerin girilmesi, müşteri ilişkileri ve şirketlerin özel projelerine katılım gibi işler bekliyor.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Üst