Yazdan geriye lekeler kalmasın

gizems HaRbİ PrEnSeS
Kendinizi güneşin kollarına bırakmadan önce bir kez daha düşünün. Ani yanmalar, soyulmalar ve tekrar tekrar kızarmalar geride güneş lekeleri bırakabiliyor

Yazın en büyük zevki güneşin altında sere serpe uzanmak olanlara, güneş, zaman içinde sevimsiz lekeler bırakıyor. Beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran ve güneşte aşırı kalan bireylerde; ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda beliren güneş lekeleri, yıllar içinde ortaya çıkıyor. Güneş lekelerinin ortaya çıkmasında deri fototipinin önemine değinen Anadolu Sağlık Merkezi'nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, "Deri, beyaz tenlilerden zencilere altı fototipte ele alınır. Açık tenli, açık renk gözlü, güneşle bronzlaşamayan bireyler, yani deri fototipi 1 ve 2-3 olanlar, daha büyük risk altındadır. Deri fototipi 4 ve 5 olan esmer bireylerde güneş lekeleri nadiren gözlenebilir. Genetik eğilim de etkenler arasındadır" şeklinde konuşuyor. Güneş lekelerinde malign (kötü huylu) değişim riskinin çok az olduğunu belirten Dr. Acay, "Lekeler güneş hasarı belirteci olarak önemlidir. Güneş, hasarlı deride erken yaşlanma ve bazı deri kanseri riskini artırır. Bu düşünüldüğünde, güneşten korunmanın önemi anlaşılabilir" diyor.

ASIRI YANMAK ZARARLI

Güneş lekeleri oluşumunu önlemek için kademeli olarak güneşte kalmak, hiçbir zaman soyulacak, aşırı kızaracak şekilde yanmamak gerektiğinin altını çizen Dr. Acay, "Deri fototipine göre, açık tenliler 30 ve üstü, koyu tenliler de 15 ve üstü koruma faktörlü ürünleri, güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce uygulamalılar" diyor. Dr. Acay, alınan tüm önlemlere rağmen güneş lekeleri oluşuyorsa, tıbbi ve kozmetik renk açıcı preparatlar, yüzeyel peeling, yani deriyi soyma işlemleri, lazer tedavileri, IPL ve krioterapi (soğuk uygulaması), dondurma tedavisi seçeneklerinin mevcut olduğunu belirtiyor. Tüm bu tedavi çeşitliliğine rağmen yeni güneş lekelerinin çıkabileceğini hatırlatan Dr. Acay, esas olanın güneşten korunmak olduğunun altını çiziyor.
 
siyah 13u12QcK
ewet bilgilendirdigin icin saol ..

ama onun zevkide orda yaaa

yanmadıktan kızarmadıktan sonra nedeyim yazıı :D:D
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
ismail
I
Üst