Windows XP ile Ekran görüntüsü alıp resim olarak nasıl kaydederiz

deep Harbi Aktif Üye
Windows XP ile Ekran görüntüsü alıp resim olarak kaydemek için ne yapmalıyım
Paint yazılımından hemen her Windows kullanıcısının az çok haberi vardır. Yazılım, basitçe resim düzenleme yazılımı olsa da, aslında Paint, daha çok ekrandan görüntü almak için kullanılan basit bir araç niteliğinde. Paint ile görüntü kaydetmek oldukça basit olsa da, sunduğu özellikler bakımından oldukça kısıtlı bir yazılım.

Paint ile ekranınızdan resim çekmek için yapmanız gereken tek şey görüntüsünü almak istediğiniz ekrandayken klavyenizin ’Print Screen’ tuşuna basmak. Print Screen’e bastıktan sonra hiçbir şey olmayacaktır görünürde, ancak o an ekranınızda olan görüntü aslında kaydedilmiştir bile. Fakat Print Screen’e basmak, görüntüyü elde etmemiz için yeterli bir adım değil. Bundan sonra Paint yazılımını açıp Düzen>Yapıştır ’ı seçmemiz gerekiyor.

Bu sayede ekrana çektiğiniz ekranın karesi gelecektir. Ölçülerini basitçe değiştirebileceğiniz resimi kaydetmek için ise yapmanız gereken şey sadece Dosya>Farklı Kaydet yolunu kullanmaktır. Ancak resmi kaydederken dosya formatının JPG olmasına dikkat edin. BMP, sıkıştırılmamış görüntü formatı olduğundan fazla yer kaplayabilir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
5B
gunz
G
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Üst