Windows 7, ekran kartlarını yiyecek

sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde
Windows 7, ekran kartlarını yiyecek

Windows 7, mantıksal işlemcisinden grafik işlemede de yardım alarak ekran kartlarına duyulan gereği azaltacak.

Kendisiyle hayırlısıyla önümüzdeki sene müşerref olacağımız Windows 7'nin yeni yeni özellikleri, gün be gün dedikodu ortamlarına konu oluyor. Bu sefer de, son zamanlarda çok tutulan "grafik işlemcinin mantık işlemciye yardım etmesi" olayının yanında, tam tersini de yapabileceği açıklandı.

"WARP" adı verilen yeni teknoloji, ana işlemcinin, yani bilgisayarımızın sevgili CPU'sunun görsel veriyi, işletim sistemi ara yüzünü ve fazla karmaşık olmayan oyunları çalıştıracak kadar işlemesini sağlıyor. Bunun için 800 MHz'lik bir işlemci yetiyor, ayrıca DirectX 10 desteği de sağlanıyor. Böylece, bütünleşik ekran kartlarına duyulan gereği azaltıyor. Zamanla bu teknolojinin ayrı ekran kartlarına duyulan gereği de ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Zira yapılan testlere göre, Intel'in son işlemcisi, hız manyağı Core i7 ile yapılan WARP testlerinde Crysis, ekran kartı olmadan en düşük ayarlarda bile olsa oynanabilmiş.