Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgiler

Ömer
Yönetici
Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgiler - Turizm İşletmeciliği Nedir ?
Bu bölüm turizm alanında işletme ve kuruluşlarının üretim ve hizmet faalişetlerinin verimli bir biçimde yürütülmesinde ihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirmeyi amaçlar. Mezunlar kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

Programın Amacı: Turizm işletmeciliği programının amacı ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde üst düzey yöneticilerle diğer çalışanlar arasında görev yapan ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm işletmeciliği programında Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3 ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.

Gereken Nitelikler: Turizm işletmeciliği programında okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen başkalarını ikna edebilen, güleryüzlü, temizliğe özenen, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm işletmeciliği programını bitirenlere "Turizm İşletmecisi" ünvanı verilir. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, ön kasa, işlemlerini yapar. Konaklama işletmelerini (otel ve motellerin, odalarının ve ortak kullanılan bölümlerinin temizliğini, bakımını, mutfakların istenen şekilde sunulması, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun malzemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurtdışı turların düzenlenmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Turizm İşletmeciliği Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

 • BOĞAZİÇİ - UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU
 • DOKUZ EYLÜL - İŞLETME FAKÜLTESİ
 • KADİR HAS - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • İSTANBUL TİCARET - TİCARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • ATILIM - İŞLETME FAKÜLTESİ
 • SAKARYA - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • BAŞKENT - İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
 • HALİÇ - İŞLETME FAKÜLTESİ
 • İSTANBUL BİLGİ - MESLEK YÜKSEKOKULU
 • DOĞUŞ - MESLEK YÜKSEKOKULU
 • İSTANBUL - SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
 • ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - GÖKÇEADA MESLEK YÜKSEKOKULU
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
117B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
M
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
misafir
M
Üst