Topluma örnek olmuş kişiler kimlerdir

mahir Harbi Aktif Üye
Topluma örnek olan Türkler kimlerdir?

Birçoğumuzun gözünde idol olan mümtaz şahsiyetler vardır. Bu insanların hayatlarından etkilenir ve onların çizdiği yoldan gitmeyi kendimize şiar ediniriz. Türkiye bu açıdan bir çok topluma örnek olan tarihi değerlere sahiptir.

Biz bazı şahsiyetlere değineceğiz ve hayatlarından kısa anektotlar aktaracağız, diğer kişilere ise isim olarak değineceğiz.

Mehmet Akif Ersoy
Şiirleri ve edebi kişiliği bir yana (tabiki onun gibi şiir yazan bir daha gelmez) İstiklal mücadelesinin gizli kahramanlarından, gittiği her yerde "İstiklal" kelimesinden başka bir şey söylemeyen Mehmet Akif Ersoy, topluma şiirleriyle, vatanseverliğiyle, imanıyla, yaşam tarzıyla örnek olmuş ve herkes tarafından büyük saygı görmüştür. Bizlere en büyük mirası İstiklal Marşı ve Safahat'idir. Asım'ın Nesli diye tahayyul ettiği gençlik figürü; bilime sımsıkı sarılan, inançlarına sırtını dönmeyen, vicdanlı, imanlı gençlik idealidir. Onun bu muasır medeniyetler seviyesine, değerlerimize sırtını dönmeden ulaşma ideali, bizim için örnek olmalı ve ilim, teknoloji, fen üzerine yoğunlaşıp; icatlar yapmalı, kendimizi geliştirecek alanlara yönelmeliyiz.

Cahit Arf
Özgür ve demokratik kişiliği, sürekli sorgulayan yaşam biçimi ve matematik tutkusu her zaman esin kaynağımız olacaktır. Matematik ilminin derinliklerine dalan Cahit Arf, kafa yorduğu alanda formüller üretebilecek kadar kendini geliştirebiliyorsa, bizlerde çalışarak ilime fenne yönelmeliyiz.

Halil İnalcık
Yaşayan en büyük tarihçi olarak anılan ve herkes tarafından saygıdeğer bir yere sahip olan Halil İnalcık, tarih bilimi alanında büyük çalışmalara imza atmış ve bu dalda bir çok öğrenciye örnek olmuş mümtaz bir şahsiyettir.

Sakıp Sabancı
Hiç kuşkusuz sanayi ve iş dünyasında örnek alınacak önde gelen isimdir Sakıp Sabancı. Girişimcilik ruhuna sahip genç arkadaşlarımız onun hayat hikayesinden feyz alabilirler.

Buhurizade Mustafa Itri
Musiki alanında tartışılmaz Türk tarihinin en büyük ismi. Besteleri halen dünkü tazeliğinde olan Itri, müzik alanında kendini geliştirmek isteyen ve özgün besteler yapmak için uğraşan arkadaşlarımıza örnek bir şahsiyettir.

En büyük bestesi Salati Ümmiye halen camiilerde milyonlarca insan tarafından hep bir ağızdan söylenmektedir.

Diğer kişiler de kısaca isim isim değinmek gerekirse;

B. Ziya Eytemiz
Sami Yavrucuk
Muhittin Yıldız
Nezir Sonakın
İsmail Serim
Necati Yeğenoğlu
Vezir Balcıoğlu
Yusuf Yöreli
Haşmet Yöreli
İhsan Soyalp
Ali Kılınçoğlu
Duran KOÇAK
Nusret Ergül
Hasan Özkaplan
Yılmaz Ermiş
Abdullah Loras
Naci Renklibay
Kerim Özbek
Sadık Keleş
Muzaffer Gezer
Orhan Şener
İlhami Coşkun
Mehmet Serin
Emin Görmüş
Haldun Üstel
A. Bülent Melik
Kenan Erdağı
Köksal Gürler

Sizlerde örnek aldığınız şahsiyetleri bizimle paylaşabilir ve onların iyi yanlarını bizlere anlatabilir ve de konumuza destek sağlayabilirsiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
149B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
51B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
16B
Üst