Timsahların kayıp halkası bulundu

Ömer
Yönetici
Brezilyalı paleontologlar, günümüzdeki timsahların kayıp halkasını temsil eden, tarih öncesi yırtıcının yeni bir türünün fosilini bulduklarını söylediler.

Rio De Janerio Federal Üniversitesi'nden paleontolog Ismar de Souza Carvalho, ''Montealtosuchus arrudacamposi'' adı verilen fosilin iyi korunmuş olduğunu belirterek, orta boyda başından kuyruğuna yaklaşık 1.7 metre boyunda olan fosilin geçmişinin yaklaşık 80 milyon yıl geriye ''Geç Cretaceous'' dönemine uzandığını bildirdi.

Carvalho, fosilin, günümüzdeki türlerle 80-85 milyon önceki dinozorlar döneminde yaşayan ilkel timsahlar arasında örnek oluşturması nedeniyle bilimsel olarak önemli olduğunu kaydetti. Peirosauridae ailesinden çevik kara timsahı Montealtosuchus arrudacamposinin alışkanlıklarının günümüzdeki timsahlardan farklı olduğu, ancak kolları daha uzun olmasına karşın biçim ve yapısının şimdikilere benzediği belirtildi.

Fosil, 2004 yılında Sao Paulo eyaletinin Monte Alto kasabası yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında sırada bulunmuş, bulunduğu yer ve kazıyı yapan bilim adamı Arruda Campos'un ismi verilmişti.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst