Telden iskelet nasıl yapılır (Resimli Anlatım)

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Telden iskelet yapımı

Gümüş veya altından ince telleri örmek sûretiyle yapılan işe telkari denir. Gümüş veya altın tellerin, mâdenî evâni vb. üzerine sanatkârın tasarladığı şekilde yerleştirildikten sonra kaynakla kaynatılması sonunda ortaya çıkan iştir.

Okullarda öğrencilerden telden iskelet yapılması isteniyor. Tam olarak telkari olmasa da telkari mantığı ile bir telden iskelet yapımını sizlere göstereceğiz ve anlatacağız.

Öncelikle planlı bir yol izlememiz gerektiğini söylemem gerekiyor. İnce bir teli alacağız ve sırasıyla resimdeki örnekte görüldüğüi gibi, teli saat yönüne doğru bükerek iskeletimizin burnunu oluşturacağız. Ardından sola doğru bir dare, sonra sağa daire çizerek gözleri şekillendireceğiz. Sonra teli sağ şakaktan aşağı indirerek boyun kısmına gelip sağ tarafa doğru bir kaç daire çizeceğiz. Ardından sağ omuz kürek kemiğini oluştururken büyükce bir daireyi saat yönüne doğru bükeceğiz.Sonra buradan sağ kol dirseine kadar inip,deminki daireden daha ufak bir daireyi saat yönüne doğru çizerek elde ediyoruz. Ardından elleri oluşturduktan sonra yine yukarıya omuza kadar çıkıyoruz. Oradan sola doğru daireler çizerek göğüs kafesini yani kaburgaları oluşturuyoruz. Şimdi sağdaki ayağın leğen kemiğini omuzlardaki çizdiğimiz daireden daha büyük olmak kaydıyla çiziyoruz. Ardından aşağı ilerleyerek diz eklemini de daire şeklinde saat yönüne doğru çiziyoruz ve ayaklara inip ayakları yapıyoruz.

Daha sonra burdan bele çıkarak sola doğru sağ leğen kemiğinin karşısına gelecek şekilde aynı boyutlarda bir daire çizerek sol leğen kemiğini oluşturuyoruz. Burdan dize kadar iniyoruz ve bu sefer saat yönünün tersine sağ bacağın diz eklemi için yaptığımız daire boyutunda bir daire çizerek sol diz eklemini çiziyoruz. Arından sağ ayağı nasıl yaptıysak sol ayağıda aynı orantıda yapıyoruz. Sonra ayaktan omuz hizasına kadar çıkıyoruz ve sağ omuzu hangi büyüklükte çizdiysek aynı şekilde bir daire çizip sol kolun sol kenarını çizmeye başlıyoruz ve dirseğe kadar iniyoru. Yine saat yönün tersinde dirsek eklemini çiziyoruz. Ve burdan elleri oluşturuyoruz. Eli yaptıktan sonra tekrar omuza çıkarak, boyun kısmına düğüm atarak telin fazlasını kesiyoruz.

Hepsi bu kadar ve sonuç.
telden-iskelet.jpg


Karışıklık olmaması için hangi bölgeyi önce çizeceğinizi kısaca tekrar yazalım: Burun, gözler, çene, baş, boyun, sağ omuz ve kol, göğüs kafesi, sağ ayak, sol ayak, sol kol. Sol, sağ yönü; sizin solunuza,sağınıza göredir.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
39B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
9B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
100B
Üst