Su soğutmalı bilgisayar

Ömer
Yönetici
Konyalı bir bilgisayar satıcısı tarafından geliştirilen, hava yerine su soğutma sistemi ile çalışan bilgisayar, işlemci ve harddisk sıcaklığını diğer sisteme göre 15 derece daha fazla soğutuyor.

Konya'da bilgisayar satışı ile uğraşan bir firmanın ortaklarından Volkan Yalçın (23), bugüne kadar bilgisayarlarda kullanılan hava soğutmalı sistemin, birçok nedenden dolayı aşırı ısınan bilgisayarların işlemci ve harddiskini soğutmada yetersiz kaldığını belirtti. Buradan hareketle, bilgisayarlar üzerinde hava soğutma yerine su soğutmalı bir sistem denemeyi düşündüğünü ifade eden Yalçın, ''Bunun üzerine normal bir bilgisayar kasasını alıp su sistemini kurarak modifiye ettim. Kasanın dış kapaklarını şeffaf hale getirdim. Su soğutmalı sistem için uzun süre çaba harcadım'' dedi.

Yalçın, geliştirdikleri su soğutmalı sistemin işlemci ve harddiske bağlanan su tankı ile çalıştığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi: ''Mini su tankını kasa içine monte ettik. Bu su tankındaki su da bilgisayar dışındaki radyator ve fanlar sayesinde soğutularak, su boruları ile işlemci ve harddiske gidiyor. Bu sayede radyatör ve fanlarla sürekli soğutulan su, bilgisayarın en çok ısınan işlemci ve harddiskine gönderiliyor.

Geliştirdiğimiz bu sistem sayesinde bazen 60 dereceye kadar çıkan işlemci sıcaklığı 30-35 dereceye kadar düşürülüyor. Geliştirdiğimiz su soğutmalı sistem hava soğutmalı sisteme göre bilgisayarı 15-20 derecedaha fazla soğutarak üstün bir performans sergiliyor. Bilgisayar için herhangi bir zararı olmuyor. Çünkü suyun kablo veya herhangi bir parça ile irtibatı olmuyor.''

SOĞUTMANIN HIZI ARTIRILABİLİYOR

Ayrıca bilgisayar içindeki fan kontrol ünitesi sayesinde işlemci sıcaklık değerinin de takip edilebildiğini anlatan Yalçın, işlemcinin sıcaklığı arttığında bir butona basılarak su tankındaki suyun daha hızlı soğutularak işlemcinin sıcaklığının düşürülmesinin sağlanabildiğini bildirdi.

Sistemin, özellikle işlemci ve harddiski çok yorarak aşırı ısınmasına neden olan bilgisayar oyunları meraklıları ile grafik çizim işiyle uğraşanlar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten Yalçın, 2 bin dolara monte ettikleri sistemin ilgi gördüğünü, Konya içi ve dışından birçok müşterisinin bilgisayarına bu sistemi monte ettiklerini bildirdi. Yalçın, geliştirdikleri bu sistem için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) başvurarak, patent almayı da düşündüğünü kaydetti.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
13B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst