Sporun Ekonomik Faydaları

Ömer
Yönetici
Sporun Ekonomik Faydaları
Rekreatif Spor, satılan araç gereçleri, yapılan tesisler ve bunların işletim maliyetleri, organize edilen etkinlikler ve bu etkinliklerin ekonomik girdileri ( gişe-büfe gelirleri, katılım –hakem ücretleri, vb.) açısından incelendiğinde ,bilhassa gelişmiş ülkelerde, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin ABD de; savunma sanayinden sonra ülke ekonomisinin 2. büyük gücü olduğu bazı yazarlar tarafından dile getirilmiştir.

Spor, bilhassa rekreatif felsefeyle yapıldığı taktirde, insan yaşamının önemli bir parçası, bir tutkusu haline gelmektedir. Bu durumda insanlar onun için vakit ayırmakta ve harcama yapmaktadırlar. Bu nedenle ülke ekonomilerinde 2. büyük güç olmasına şaşırmamak lazımdır.
Modern toplumların yaşamının önemli bir parçası olan TURİZM içinde spor son yılarda çok önemli bir yere gelmiştir. Bu ilişki sporun insan ve toplum yaşamında önemli bir yer almaya başlaması ve turizm sektörünün bundan faydalanmak istemesiyle ortaya çıkmıştır.
Bugün turizm içinde spor çok çeşitli formlarda kendini göstermektedir:

Turizmde Spor: Turistlerin turizm sırasında spor yaparak salıklı yaşam alışkınlıklarının devamının sağlanması ( örneğin: turistik tesislerin etrafında joging, yürüyüş ve bisiklet parkurlarının temin edilmesi, yüzme havuzlarının erken saatlerden itibaren konukların hizmetine sunulması, vb.) ve / veya spor etkinlikleriyle turistlere sporun bireysel ve sosyal faydalarının sunulması ile onlara daha zengin ve mutlu bir ortamın sunulması ( örneğin: havuz başı step/aerobik seansları, tesislerde rekreatif spor oyunları organizasyonları, plaj voleybolu, muz, su kayağı, vb. ) amaçlanmaktadır.

Spor Turizmi: İnsanların spora katılım amacına ulaşması için turizm hizmetlerinin sunulması olayıdır. Bu katılım insanların aktif katılımını ( Golf, Binicilik, Dağ Bisikleti, Yamaç Paraşütü, vb. ) hedeflediği gibi pasif katılımını da ( Olimpiyatlar, Uluslar arası şampiyonalar, vb. ) hedeflemektedir.

Ayrıca Nostaljik Spor Turizmi adı altında Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Rekorların kırıldığı spor tesislerinin ziyaret edilmesi hatta kullanılması, Tarih yazmış şampiyonların eşyalarının sergilendiği müzelerin gezilmesi, vb. organizasyonlarla gerçekleştirilmektedir.

Olimpiyat Oyunları
Her dört yılda bir, Dünyanın bütün ülkelerinden kalkıp gelen çeşitli dallardan sporcular, daha Önce “Olimpiyat Komitesi” tarafından kararlaştırılan belirli bir ülkenin büyük kentlerinden birinde toplanır, yarışmalar, maçlar, spor gösterileri yaparlar. dünya ölçüsündeki bu spor hareketlerinin tümü “Olimpiyat Oyunları” diye tanımlanır.

Olimpiyat oyunlarının ilk kez hangi tarihte başladığına dair kesin kayıtlara sahip değiliz. Tarihçiler, bunun İsa’dan önce 776 yılında, Yunanistan’daki Olimp Dağında yapıldığını ileri sürmektedirler. Gene aynı kaynaklara göre, bunun esası tanrılar tanrısı Zeus adına düzenlenen bir festivaldi.

Sonradan, aynı şenliklerin bütün tanrılar ve ölmüş kahramanlar için yapılan genel bir kutlama niteliği aldığını görüyoruz.
Eski Olimpiyat şenlikleri her dört yılda bir yapılır ve dört gün sürerdi. Eski Yunanlılar, iki şenlik arasındaki dört yılı “Olimpiyat” diye isimlendirir,zamanı ve olayları, İsa’dan önce 776 yılındaki ilk Olimpiyat festivalini esas tutarak kayıtlandırırlardı.

Yunanlılar (daha doğru su eski Yunanlılar )çağındaki Olimpiyat oyunlarına, Helen asıllı (Grek) erkekler katılır,barbarlar (eski Yunanlıların yabancı kavim ve topluluklara verdikleri genel isim) ve kadınlar alınmazdı.

İlk olimpiyatlarda sadece belirli koşular,yarışmalar vardı. İsa’dan önce 702 yılında ilk kez “pentatlon” müsabakaları da programa alındı. Pentatlon müsabakaları,atletizm,mızrak atma,uzun atlama,güreş,disk atma vs. gibi çeşitli spor eylemlerini kapsayan toplu bir spor dalıydı. Birkaç yıl sonra boks da katıldı.

Grek sitili Boks, modern boksa hayli benziyordu. Aradaki tek fark,gösterinin devamlı olmasıydı. Yani rauntlara bölünmemişti. Zamanla,iki tekerlekli arabalarla yapılan yarışlar, pankreas güreşleri (boks- güreş karması bir spor) da düzenlendi. İsa’dan önce 632 yılındaki 37. Olimpiyat oyunlarında erkek çocuklar için özel atletizm yarışmalarına yer verildi.

Olimpiyat oyunlarında kazananlara “ulusal kahraman” gözüyle bakılırdı. Her spor dalında kazanan, başına giydirilen zeytin dalından bir taçla onurlandırılır, ünlü heykel ustaları onların heykellerini yaparlardı. Bazı Yunan siteleri,Olimpiyat şampiyonlarına hayat boyunca maaş bağlarlardı. Onları vergiden muaf tutarlardı.


Modern Olimpiyat oyunlarına gelince, 1878 yılında ünlü bir Alman arkeologu Heinrich Schlieman,eski Yunanlılara ait bir stadyumun kalıntılarını buldu. Olimpiyat oyunları hikayesi yeniden canlandı.

1892 yılında, Baron Pierre de Coubertin adında soylu bir Fransız, Olimpiyat oyunlarının tekrar düzenlenmesini önerdi. sportif yararları kadar,uluslar arasında bir yaklaşma bakımından da bunun yararını savundu.

Birleşik Amerika’da Princeton Üniversitesinden Profesör William M. Sloane ve daha başka kimseler onu desteklediler.1894 yılının 16 haziran günü, Paris’te bir Olimpiyat Kongresi toplandı. Çeşitli ülkelerden yetmiş iki delege katıldı bu kongreye. Uluslararası bir düzendeki Olimpiyat oyunlarının temel ilkeleri kararlaştırıldı.
Sembolik bir jest olarak,ilk Olimpiyat oyunlarının 1896 nisan ayı içinde Atina’da yapılması uygun görüldü. Sayısız kurum ve varlıklı kişinin katılmasıyla, Atina eteklerindeki eski stadyum yenileştirildi. Genişletildi.


Bundan sonrasını,Olimpiyat oyunlarının tarihleriyle birlikte şöylece belirtebiliriz:
1896 Atina Olimpiyat Yarışmaları
1900 Paris Olimpiyat Yarışmaları
1904 Missouri.St. Louis Olimpiyat Yarışmaları
1906 Atina Olimpiyat Yarışmaları
1908 Londra Olimpiyatları
1912 Stockholm Olimpiyatları
1917 Berlin Olimpiyatları (1. Dünya Savaşı dolayısıyla ertelendi)
1920 Antwerp Olimpiyatları (Belçika)
1924 Paris Olimpiyatları
1928 Amsterdam Olimpiyatları
1932 Los Angeles Olimpiyatları
1936 Berlin Olimpiyatları (İlk kez,OlimpDağındaki Zeus tapınağından getirilen Olimpiyat meşalesiyle yapıldı)
1940 Olimpiyatları, 2. Dünya Savaşı dolayısıyla ertelendi.
1944
1952 Helsinki Olimpiyatları
1956 Melbourne Olimpiyatları
1960 Roma Olimpiyatları
1964 Tokyo Olimpiyatları
1968 Mexico City Olimpiyatları
1972 Münih Olimpiyatları

Vikipedi
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst