Sözleşmeli Erler ne kadar maaş alacak

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Sözleşmeli Erler ne kadar maaş alacaklar, Sözleşmeli Askerlik, Sözleşmeli Er Maaşı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin önemli bir adımı olan ‘sözleşmeli er’ modelini Bakanlar Kurulu’na sunacak aşamaya getirdiklerini açıkladı.

Gönül, taslak aşamasındaki modelin ayrıntılarını anlattı: “Bu uzman çavuşlarla alakalı değil, daha başka bir statü. Türkiye’de ‘profesyonel olan olmayan’ diye bir ayrımımız yok, profesyonelliğe geçişte bir adım. Çünkü mecburi askerlik sistemini bitirdikten sonra ücretli devam edecek, onun (zorunlu askerliğin) yerine geçmeyecek. Sözleşme süresi yapılacak, daha sonra kendilerine bir ikramiye verilecek ve ilişikleri kesilecek. Sözleşme bitince devletle alakası kesilecek. Karşılıklı isteğe bağlı ve yaş sınırı olacak. Alacakları ücrete ilişkin rakam kanunda belli edilecek. Bu model muvaffak olursa, profesyonel askerlik için önemli bir adım olacaktır.”

Başbakan’ın talimatıyla

Taslak çalışmasını Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ortak yürüttüğünü vurgulayan Gönül, “Başbakan’ın bu konudaki talimatını aldık. Kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sevk etmeye çalışacağız” dedi. Gönül, bu modelin sınır bölgelerinde görev yapacak ‘sınır birlikleri’ çalışmasıyla ilgisi olmadığını da ifade etti. Sözleşmeli er modelinin ağırlıklı olarak bölgede terörle mücadelede görev yapan komando erlerden seçilmesi bekleniyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Üst