Salvador Dali Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Salvador Dali Hayatı
salvadordali.jpg

İspanyol sürrealist ressam. 11 Mayıs 1904'de İspanya'da doğdu. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. "Belleğin Azmi" adlı eseri en ünlü eseridir.

İsmi kendisi doğmadan önce menenjitten ölen kardeşi ile aynıydı. 10 yaşındayken ilk portresini yaptı ve adını "Hasta çocuk" koydu. Resim kursuna yazılarak karakalem resim yapmayı öğrendi. Daha sonra Catalan'a giderek empresyonizmi ve realistleri tanıdı. Kübizmi ve Juan Gris'i tanıdı. Madrid'de San Fernando Akademisine başladığında yirmili yaşlardaydı. Ancak anarjişt hareketleri nedeniyle okuldan atıldı ve bir süre Girona'da tutuklu kaldı (1923). Hapisten çıkınca tekrar okula kabul edildi, ama 1926'da okuldan tamamen atıldı. Entelektüel bir çevresi ve lüks bir yaşamı vardı. 1926'da bir Rus avukatın kızı olan ve sürrealist bir şair ile evli olan Gala ile tanıştı. İspanya İç Savaşı'ndan ve Dünya Savaşı'ndan kaçarken tüm dünyayı gezdiler. 1934'lerde sürrealist arkadaşlarından ayrılmıştı. Politikadan uzaklaştı. New York'a yerleşti. Kuzey Amerikalılar Salvador Dali'nin eserlerini beğeniyorlardı. 1966 yılında New York Modern Sanatlar müzesinde kendisine bir retrospektif adandı. 1982'de Gala ölünce resim yapmayı bıraktı ve Gala'nın mezarının olduğu Pubol'e yerleşti. Burada son eseri Babil Kulesi'ni yaptı. Pubol Şatosunda çıkan yangından kurtuldu. 23 Şubat 1989'da Figueras hastanesinde, 84 yaşında öldü. Cesedi ilaçlandı ve Figueras'daki müzesine bakan dev kubbenin altına gömüldü.
Dali, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı olmuştur. 1.500'den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir.

Bugün eserlerinin büyük çoğunluğu Figueres'deki Dali Tiyatro ve Müzesi'nde bulunur. Florida'nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dali Müzesi, Madrid'deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles'taki Salvador Dali Galerisi de sanatçının yüzlerce eserini barındırır.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
16B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
58B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst