Rüştü Asyalı Kimdir

  • Konuyu başlatan deep
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.594
deep Harbi Aktif Üye
Rüştü Asyalı'nın Hayatı
rustu asyali.jpg
Rüştü Asyalı 1947 doğumlu sinema santçısıdır.Lise öğrencilik yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezinde açılan tiyatro kurslarına katılmasıyla sinema ve tiyatro yaşantısına başlamıştır.

Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarına giren Asyalı bu sınavları başarıyla geçerek tiyatro bölümünde öğrenciliğine başladı.Profesyonel olarak ise 1970 yılında devlet tiyatrolarında görev alarak mesleğini sürdürdü.
Asyalı, 1971-1975 yılları arasında dört "Keloğlan" filminde rol aldı."Keloğlan" dışında sinema filmi çalışmalarını "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerle sürdürdü.

Oynadığı filmlerin yanı sıra yönettiği filmlerde dikkat çeken Asyalı "Kanlı Nigar", "Ah Şu Gençler", "Ölümsüzler", "Yunus Diye Göründüm" ve "Soruşturma" oyunlarında yönetmenliğinin de başarısını kanıtlamış oldu.Özel tiyatrolarda konuk yönetmenlik de yapan Asyalı Nazım Hikmet için yapılmış ''Hasret'' adlı eserinde rejisörlüğünü yaptı.Ve oyunda Nazım Hikmet i canlandırarak seyircinin büyük beğenisini kazandı.

Sanatçılığının yanı sıra, meslek kurum ve kuruluşlarında da yöneticilik yapan Asyalı, halen Seslendirme Sanatçıları Birliği Genel Başkanı ve Sanat Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
22B
Üst