Redd

eVaq0Liq Bayan Üye
1996 yılında bir cover grubu olarak kurulan ve çocukluk yıllarından beri Pink Floyd, U2 gibi isimlerden etkilenen Redd, kulüp ve bar performanslarıyla oldukça uzun bir tecrübe kazandıktan ve kendi kitlesini oluşturduktan sonra 2000 yılında kendi şarkılarını yazmaya başladı.

Vokalde Doğan Duru, elektrik/akustik gitarda Berke Hatipoğlu, elektrik/akustik gitar ve geri vokalde Güneş Duru, hammond/ syth ve piano da İlke Hatipoğlu ve 2. albümde gruba dahil olan davul da Suat Ayyıldız’dan oluşan Redd, 2005 yılının Şubat ayında ilk stüdyo albümleri olan "50/50"’yi Stardium etiketiyle piyasaya çıkardı. Tüm söz ve müzikleri Redd tarafından yazılan 10 parçanın yer aldığı albümün prodüktörlüğünü de Redd gerçekleştirdi. Albümün çıkış parçası "Mutlu Olmak İçin" gruba rock müzik dünyasında önemli bir yer açarken redd’in ismini de haftalarca müzik listelerine taşıdı. Modern dünyanın döngülerinde ve kent yaşamında sıkışmış insanın hikayelerini anlatan 50/50, Redd’in sonraki çalışmalarının sağlam bir temeli oldu.

İlk albümü ile oldukça geniş bir hayran kitlesi oluşturan Redd, kısa bir süre arayla Nisan 2006’da Pasaj Müzik etiketiyle 2. albümleri" Kirli Suyunda Parıltılar"’ı yayınladı. İlk video parçaları olan "Falan Filan" ile önce yerli müzik kanallarında liste başı olan ve daha sonra MTV World Chart Express listesine 10 numaradan giriş yapan Redd, kendisine özgü şarkı sözleri ve sound’ı ile dinleyicisi kitlesini genişletmeye devam ediyor.

ATM stüdyosunda Alp Turaç ile birlikte kaydedilen "Kirli Suyunda Parıltılar "adlı albümün prodüktörlüğü Redd’e ait. İlk albümlerin 50/50’ye göre göre canlı performanlarına daha yakın, daha dinamik ve güçlü bir albüm olan "Kirli Suyunda Parıltılar albümünde "Falan Filan, Hala Aşk Var mı, Prensesin Uykusuyum, Artık Melek Değilim, Bak Keyfine, Aşık, Dünya, Kirli Suyunda Parıltılar, Ne olmaya Geldim, Roman Kahramanı, Çığlık Çığlığa" olmak üzere 11 şarkı yer alıyor. Bülent Ortaçgil "Çığlık Çığlığa" cover’ı dışında tüm söz ve müzikler Redd’e ait. Albümün ilk video klibi ve fotoğrafları ise Cemil Ağacıkoğlu’na ait.

Video klibi Cemil Ağacıkoğlu tarafından Hadımköy’de çekilen "Falan Filan", herkesin kaçıp gitmek istediği, ruhsal ve bedensel kalabalıktan uzaklaşmayı düşlediği "O" yeri anlatıyor. Klipte Redd, "manzaraya daldım ses çıkarma gerçek can sıkar beni uyandırma derken şehirden kaçışı muhteşem canlı performansı ile yansıtıyor.Dünya gençliğinin takip ettiği müzik kanalı MTV’de yayınlanan "World Chart Express" programında Redd, "Falan Filan" ile U2, Black Eyed Peas, Nelly Furtado gibi birçok önemli isimle aynı listeyi paylaştı. Şarkılarıyla olduğu kadar, canlı performansıyla da oldukça beğeni toplayan Redd, konserlerine devam ediyor.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Atakan
A
Üst