Proje Nedir, Proje Nasıl Hazırlanır

deep Harbi Aktif Üye
Proje Nedir,Proje Nasıl Hazırlanır, Proje Hazırlamak

Proje hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Projeyi hazırlarken ilk yapmamız gereken şey “Projenin Konusunun Belirlenmesi”dir. Proje olarak hazırlamayı düşündüğümüz konu hangi alanda olursa olsun, öncelikle bir ön araştırma yapılmalıdır. Böylelikle araştıracağımız proje konusunda kullanabileceğimiz kaynakları önceden görmüş oluruz. Proje hazırlarken dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta da proje konusunun sınırının çizilmesidir. Eğer seçilen konunun sınırları belirgin değilse projeyi tamamlamakta ve sunmakta çok önemli zorluklar çekeceğinizi şimdiden söyleyelim. Örneğin seçtiğimiz konu “Küresel Isınma” olsun. Bu konuyla ilgili daha belirgin bir başlık bulmak işimizi kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde küresel ısınma ile ilgili araştırma yapacağımız alanın bolluğu bizi içinden çıkılmaz bir proje konusu ile karşı karşıya getirecektir. Dolayısıyla konuyu “Küresel Isınmanın Akdeniz Bölgesi Bitki Örtüsü Üzerindeki Etkisi” olarak belirlemek bizim konuyu daha iyi araştırmamızı sağlayacaktır. Böylelikle hazırlamak istediğimiz proje daha anlamlı hale gelecek ve daha kolay hazırlanabilecektir.

Proje konusunun sınırlarını çizerken bazı soruları yanıtlamak işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Örneğin, “Hangi konuda araştırma yapmak istiyorum?” “Araştırma yapacağım alan(coğrafi olarak) neresi?”, “Hangi zaman dilimleri arasında araştırma yapacağım?”, “Bu konuyu araştırmaktaki amacım ne?”, “Projeyi uygulamalı olarak mı hazırlayacağım?”, “Araştırmamı hangi dilde sunacağım?”, “Proje sunumum ne kadar zaman alacak?”, “Projemi hazırlarken hangi yöntemleri kullanacağım?” gibi soruları önceden sormak ve yanıtlarını vermeye çalışmak bizlere büyük kolaylıklar sağlar.

Şimdi gelelim ön çalışmaya… Her proje çalışması mutlaka bir ön çalışma gerektirir. Bu yüzden araştırmamızda yer almasını düşündüğümüz alt başlıkları belirlemek; bu alt başlıkların projenin bütünü içerisinde nerelere geleceğine önceden karar vermek zorundayız. Bu, bize, proje hazırlama sürecinde büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Hazırlayacağımız bu plan taslağı, son şeklini projenin sonuna doğru alır.

Yapmamız gereken bir diğer şey zamanlamadır. Eğer projeyi grup halinde gerçekleştireceksek, konuları grup üyelerine paylaştırarak; onlardan, sorumlu oldukları konuyu bitirip teslim edecekleri bir tarih belirlemelerini istememiz gerekiyor. Ayrıca grup üyeleriyle yapacağımız son toplantı tarihini de önceden belirlemeliyiz. Proje tesliminden önce içeriğin yeniden gözden geçirilmesi, sonuç ve araştırmamızda başvurduğumuz kaynakların belli bir düzene göre verilmesi gerekiyor. Eğer bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsak mutlaka bu konuda bize yardımcı olabilecek bir öğretmenin bilgisine başvurmalıyız.

Şu ana kadar söylemiş olduğumuz her şeyi yaptıysanız artık kaynak tarama aşamasına geçebiliriz demektir. Kaynak tarama, hazırlayacağımız proje konusunda daha önce ne gibi çalışmaların, nasıl yapıldığını bulup incelediğimiz aşamadır. Çok dağılmamak koşulu ile bu aşamada benzer konuların varlığını da araştırabiliriz. Kaynak taramayı hem kütüphanelerden hem de internetten yapabiliriz. Bulduğumuz bu kaynakları belirli bir düzene göre “Kaynakça” başlığı altında sunmamız gerektiğini de unutmayalım. Bu, hem yapılan çalışmaların anılması ve hem de projemizi dayandırdığımız bilgilerin bilimsel yönünü vurgulamak açısından oldukça önemlidir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst