Parfüm kalıcılığını arttırmanın yolları

hakan Üye
Parfüm kalıcılığını arttırmanın yolları nelerdir
parfumz.jpg

Parfümünüzün etkisini nasıl uzatabilirim? diye merak eden harbi üyeler için

Parfüm vücutta nerelere sıkılırsa daha uzun süre dayanır?

Parfümü kullanan kişi kısa saçlı ve saçları topluysa parfümü boyun bölgesine kullanması daha iyi bir sonuç verecektir. İş görüşmesine ya da iş toplantısına gidiliyorsa, omuz kısmına sürülmesi faydalıdır. Yaz aylarında ise 20 ile 40 yaş arası bayanların bel bölgelerine sürülen parfümün etkisi daha kalıcıdır. Yaz aylarında dekolte ya da abiye elbise giyiliyorsa toplu saçın arkasına, sırt kısmına sürülen parfüm etkilidir. Kış aylarına gelindiğinde kapalı giyinilecekse parfümü kazakların üstüne ve boyun bölgesine sıktığımızda daha etkili olacaktır. Yaz ve kış aylarında; bayanların kolun iç bölgesine, erkeklerin ise kolun üst kısmına sürdükleri parfüm daha etkili olacaktır. Erkekler saçları kısa olduğu için, parfümü ense ve boyun bölgesine uygulayabilirler. Destekleyici olarak, kullandıkları parfümün after shave’ini temiz ellerle yüzlerine sürebilirler. Ellerin temiz olması ve gün içerisinde farklı maddelerden koku almaması gereklidir.

Parfümünüzün Kalıcılığını Nasıl Arttırabilirsiniz?

Duştan çıktıktan sonra temiz bir tene parfüm uyguladığımız zaman, parfümümüz daha uzun süre kalıcı olacaktır. Parfümü kalın kumaşlı kazaklara, atkıların üzerine sıktığımızda uzun saatler kalabiliyor. Yazın ise; daha ince giyindiğimiz için, parfüm kokusu daha kısa sürede uçuyor. Yaz aylarında duş aldıktan sonra parfümü temiz bir tene sıkmamız daha doğru olacaktır. Kış aylarında ise kalın kazaklara ya da kalın kumaşa sıkılan parfüm uzun süre etkisini sürdürecektir. Parfümün kokusu çok uzun zaman gidebilir. Kişi tenine uygun bir koku kullanmıyorsa ten bunu atmak için fonksiyonlarını hızlandırır ve bir şekilde onu uçurmak ister. Kullandığınız parfüm teninize uymuyorsa daha kısa zamanda uçar.

Hangi tür kokular daha kalıcıdır?

Sandal ağacı kokuları, baharatlı ve odunsu kokular esmer tenlerde daha uzun süre kalabilir. Vanilya, çiçek kokuları, şekerli ve fresh kokular ise beyaz tende daha uzun süre etkisini koruyacaktır. Beyaz tenler, baharatlı kokular ve odun kokuları kullandıkları zaman kısa sürede parfüm etkisini kaybeder. Esmer tenliler ise vanilyalı, şekerli ve çiçek kokulu parfümleri uzun zaman teninde tutamaz. Kokuyu kullanırken terleme oranı çok önemlidir. Kişi gün içerisinde çok terliyorsa parfüm çok çabuk etkisini kaybeder. Koşturmaca içinde olan ve çok terleyen bir insanın gün içerisinde mutlaka parfümünü tazelemesi gerekmektedir.

Parfüm çeşitleri nelerdir?

Parfüme göre eau de toilette daha hafiftir. Eau de toilette’de esans dediğimiz öz daha azdır, koku inceltilmiştir. Bu yüzden kişide daha hafif durur. Parfümlerde ise kullanılan esansın miktarı daha fazladır. Örneğin eau de toilette içindeki esans yüzde 8 iken parfümün hammaddesi yüzde 10-15 arası değişir. Deodorantlarda ise gaz oranı çok yüksek olduğundan cildi tahriş edici özelliği vardır. Deodorantların etkisi uzun süreli olmaz. Bir markanın bir ürününü kullanıyorsak deodorantını ayrı, eau de toilette’i ayrı kullanmayalım. İki koku arasında fark vardır. Yaz aylarında eau de toilette kullanmak daha avantajlıdır. Yaz olduğu için kokuyu burun yorulmadan alır. Kış aylarında ise kokuyu seviyorsak parfümünü almak gerekir.

Parfümü ne kadar sürmek doğru olur?

Kişinin alerjisi yoksa, parfüm ten üzerine sıkılabilir ya da havaya sıkılıp içinden geçilir, böylelikle saça komple inen parfüm zerrecikleri daha geniş alana yayılacağı için daha iyi sonuç verecektir. Parfümü 20-25 cm uzaklıktan sıktığımızda da, parfüm dağılacağı için iyi sonuç alırız. Yakından sıkılan parfüm ise, tek noktaya geleceği için etkili sonuç vermez. Parfümü sabah evden çıkarken sıkmak ve 7-8 saat sonra tazelemek uygun olacaktır. Akşam dışarı çıkacaksanız da parfümünüzü tazeleyebilirsiniz, ancak günde en fazla 2 defa tazelemenizin yeterli olduğunu unutmayın. Aşırı parfüm kullanımı baş ağrısı ve rahatsızlık hissi yaratabilir. Ancak Eau de toilette kullanılıyorsanız, gün içerisinde 3-4 saatte bir kokunuzu tazeleyebilirsiniz.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Üst