ÖTV'ye neden zam geldi?

Ömer
Yönetici
ÖTV'ye neden zam geldi?

Hepimizin ciğerini yakan ve belimizi kıran bu zamlar neden yapılıyor?

Cumartesi günü yürürlüğe giren akaryakıt, alkol, konut ve otomobildeki vergi artışları konusunda hükümetten ilk açıklama geldi. İstanbul'daki Hassas Bir Dünyada Finans : Riskler ve Fırsatlar" konulu İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, zamları enflasyon ayarı olarak nitelendirdi.

'HERŞEYİN BAŞI MALİ DİSİPLİN'
Salondakilerin"Vergi ayarlamaları bütçenin kötü yönetilmesinden mi kaynaklanıyor?' sorusuna yanıt veren Babacan "Bizim için mali disiplin herşeyin başı. Mali disiplinin bizim 2010 - 2012 yılı ihtiyacımızın yılbaşında daha fazla olacağıyla ilgili hesaplamalar var. Buradaki vergilerin en önemli amacı bütçe açığımızı belirli bir seviyede tutabilmek. Bugün Türkiye'de enerji kalemleri bizim dışarıya bağımlı olduğumuz kalemler. Bizi bu kalemlerde çok dikkat etmemiz gerekiyor" dedi.

'ENFLASYONU KARŞILAYACAK AYARLAMA YAPTIK'
Akaryakıtı örnek gösteren Babacan şöyle konuştu: "Akaryakıta baktığımızda 2009 Aralık'ından bu yana vergilerle önemli bir düzenleme yapılmamıştı. Akaryakıtta vergiler litre başına sabittir. Litre başına belli bir kuruştur" "Akaryakıt vergileri böyle olduğu için 2009' dan bu yana da hiçbir ayarlama olmadığı için bir bakıma litre başına kuruş kısmında geçtiğimiz enflasyonu karşılayacak bir ayarlama yaptık. Büyüme yok içinde. Sadece yaptığımız 2009 Aralık'tan bu yana kadar akaryakıt içindeki ÖTV'yi enflasyon oranında bugüne getirmiş olduk. Yaptığımız bu."

'ÖNEMLİ OLAN İSTİKRAR'
Ali Babacan, 'Yeni zamlar olacak mı?' sorusuna ise, "Bütçe gelirlerimizi neden hedefimizden belli miktar bozulduğuna baktığımızda, bu bozulmanın üçte birinin sebebi gelirlerin beklenen kadar olmaması, üçte ikisinin sebebi ise giderlerin artmış olması. Atılacak adımların alınacak tedbirlerin bu çerçevede düşünülmek gerekiyor. Büyüme yüzde 3 küsür olduğu için vergiler düştü gibi yaklaşmamak lazım. Bizde büyümenin kompozisyonu değişti. Büyüme iç tüketimden ihracat ağırlıklı büyümeye döndüğünde ihracata kaynak ayırıyoruz . İç tüketimden ihracata dönüldüğünde vergi gelirlerinde bir miktar kayıp oluştu. Burada vergilerimiz düştü ama bu sıhhatli bir büyüme olacak Türkiye için. Biraz bütçe maliyeti var biz buna katlanırız o kadar önemli değil. Önemli olan istikrardır" yanıtını verdi.

Haberturk
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
49B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Üst