Otomatik yangın söndürme topu

Ömer
Yönetici
Uzakdoğu'dan ithal edilen yangın söndürme aparatı sayesinde yangınlar ilk çıktığı anda söndürülebiliyor.

Uzakdoğu'dan ithal edilen top şeklindeki yangın söndürme aparatı sayesinde artık yangınlar ilk çıktığı anda söndürülebiliyor.

Otomatik yangın söndürme topunu Türkiye'ye getiren firmanın sahibi Yalçın Günaydın, "Davutpaşa'da 22 kişiye mezar olan binada bu toplardan 3-5 tane olsaydı, facianın boyutu bu kadar büyük olmazdı" dedi.

Uzakdoğu'dan ithal edilen söndürme topuyla alevlerle mücadeleye yeni boyut getirildi. Söndürme topu, herhangi bir yangın anında patlayarak yaydığı kimyasal madde sayesinde alevleri kısa sürede söndürme özelliğine sahip. Kimyasal maddeyle, alevlerin hava ile temasını kesen söndürme topu, böylelikle tahribatın daha da ileri boyutlara ulaşmasını engelliyor.
Otomatik yangın söndürme topunu Türkiye'ye getiren firmanın sahibi Yalçın Günaydın, topun kuru kimyasal tozdan oluştuğunu söyledi.

Günaydın, "Yangın topları evde, işyerinde, otomobilde kısacası heryerde kolaylıkla kullanılabilir. Otomatik yangın söndürme toplarını, yangın ihtimali bulunan yerlere koyuyoruz. Yangın çıkarsa bu top otomatik olarak patlıyor ve yaydığı kimyasal sayesinde alevleri söndürüyor. Alarm vererek de uyarı yapıyor" dedi.

Söndürme topunun 5 yıl bakım onarıma ihtiyaç duymadığını belirten Yalçın Günaydın, "Bu toplar 1.5 yıldır Türkiye'de satılıyor. Eğer Davutpaşa'daki binada 3-5 tane bu toplardan olsaydı, facianın boyutları bu kadar büyük olmazdı" diye konuştu.
 
Son düzenleme:
Üst