Orta okul ve lise müfredatı hayatı etkiliyor

agent force Harbi Aktif Üye
Orta okul ve lise müfredatı hayatı etkiliyor

Bilimadamları, orta okul ve lise müfredatlarının sosyal hassasiyet ve kültürel farklılıkları gözeterek hazırlanması gerektiğini, bu dönemdeki eğitimin bütün bir hayatı etkilediğini bildirdi.

Hindistan Diyalog Vakfı'nın Haydarabat kentinde düzenlediği seminere katılan akademisyenler, ders kitaplarının bireyi geliştirdiği gibi sosyal barışı dahi pekiştirmesi gerektiğini söyledi. Hintli aydınlar, eğitim ve medyanın sosyal uzlaşmaya etkisini tartıştı.

Bireyin en küçük yaştan itibaren sağlıklı bir eğitim ve kültür sürecinden geçmesinin önemine atıfta bulunan akademisyenler, ortaokul, lise ve üniversite eğitiminin sosyal yapıyı nasıl şekillendirdiğini konuştular.

Hintli profesör Şahid Mehdi, eğitimin bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini, sosyal barış ve uzlaşmanın devlet ve sivil kuruluşlarının ötesinde bir kavram olduğunu ifade etti. "Sosyal huzur ve birlikte yaşayacak olanlar nihayet insanlardır. Huzur ve barışın temelini insanlar oluşturur" görüşünü aktaran Profesör Mehdi, "İş yine eğitimle çözülmektedir" dedi.

"SOSYAL BARIŞ, BÜTÜN DERSLERE İŞLENMELİ"

Seminerde, sosyal barış ve huzur konusunun ayrı bir ders olarak değil, bütün ders ve branşlara özümsenmesi gerektiği beyan edildi. Bunun ortaokul ve lise eğitimi devamında safha-safha uygulanması gerektiği üzerinde duruldu. Öğretmenlerin bu konuda eğitilmesi ve rol model olmaları gerektiği anlatıldı.

cihan
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Üst