Nükleer Enerji ile ilgili Sorular

mahir Harbi Aktif Üye
Nükleer Enerji ile ilgili Sorular, Nükleer Enerji hakkında sık sorulan sorular

Nükleer Enerji soru ve cevapları

1- Bir Nükleer Kazaya İlişkin Resmi Duyum Alındığında ne Yapmalıyız?
Kapalı mekanlarda kalınız, tüm havalandırma sistemlerini, pencere ve kapılarınızı kapatınız. Havalandırma boşluk ve sistemleri ile pencere ve kapınızın hava alabilecek kısımlarını naylon örtü ve ambalaj bantı ile sıkıca kaplayınız.

2- Bir Reaktörde Nötronlar Nasıl Yavaşlatılır?
fisyon reaksiyonunda açığa çıkan nötronlar çok hızlıdırlar (1 MeV) ve U-235’in daha fazla fisyonuna sebep olmaları için yavaşlatılmaları (0.025 eV’a veya termal enerjiye) gerekir. Absorplamaksızın nötronları yavaşlatmak için kullanılan malzemeye moderatör adı verilir. Bu malzeme hidrojen, döteryum veya karbon gibi hafif çekirdeklerden yapılır. Termal reaktörlerde moderatör olarak sıklıkla sıradan su (H2O), ağır su (D2O) veya grafit kullanılır. Nötronlar termalleşmelerinden önce absorplanmaksızın moderatör çekirdekleri ile bir çok defa (belki 100 kere) çarpışırlar.

3- Dünya Nükleer Enerjiden Vazgeçiyor mu?
Dünya geneline bakıldığında yeni kurulacak nükleer santralların sayısının çok sınırlı kaldığı doğrudur. Ancak her ülkenin enerji planları, kendisine özgü özellikler taşımaktadır. Bu bağlamda herhangi bir teknolojinin kullanım artış hızı, dünya ve bölgesel koşulların paralelinde, dönem dönem değişiklikler arzedebilir.

4- Nükleer Bir Santralin Ömrü Ne Kadardır?
Yeni nükleer santral tasarımlarının ömürleri yaklaşık 40 yıldır. Yeni nesil nükleer reaktörlerde bu süre 60 yıl olarak öngörülmektedir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
LAL
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
10B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Üst