Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir

Ömer
Yönetici
Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir - Kayıp Nüfus Cüzdanı Nasıl Alınır Değiştirilir?
Yıpranmış,yırtılan veya kullanılamaz hale gelen ancak seri ve numaraları okunabilen nüfus cüzdanının yerine yenileme nedeniyle, 15 yaşını doldurmuş olanların müracaatları üzerine fotoğraflı, adı, soyadı, doğum tarihi gibi kişisel durum, evlenme, boşanma gibi medeni hal değişiklikleri ile kadının önceki soyadını kullanmak istemesi durumunda da değiştirme nedeniyle yada nüfus cüzdanının kayıp veya çalınmış olması durumunda da Kayıp nedeniyle nüfus cüzdanı düzenlenmesi gerekmektedir.

Kimler başvurabilir?
Nüfus Cüzdanları imza karşılığında reşit olanların kendilerine, reşit olmayanların ise ana, baba, veli veya vasilerine verilir.

Nüfus Cüzdanı Yenilemek için Gerekli Belgeler

1)Yenileme veya Değiştirme Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi için yapılacak başvurularda mevcut nüfus cüzdanı ile 2 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş olacak) istenir.Ancak, sistemde cüzdan seri ve numarasının görülmemesi veya bu bilgilerde tutarsızlık olması halinde ilgiliden kimliğini kanıtlamak için belgelerden biri(Uluslararası aile cüzdanı,Ehliyet,Pasaport,Memur cüzdanı,Avukat kimlik kartı,Basın kartı,Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi,Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu) istenir. Herhangi bir belge ibraz edilememesi halinde ise yerleşim yeri veya diğer adres muhtarlığı ya da çalışılan kurum yetkilisi tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi istenir.

2)Nüfus Cüzdanının Kayıp veya Çalınmış Olması Durumunda Nüfus Cüzdanı

Düzenlenmesi için Yapılacak Başvurularda iki adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş olacak) ile çalışılan kurum yetkilisince veya yerleşim ya da diğer adres muhtarlığı tarafından düzenlenerek onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi istenir.Ayrıca, nüfus müdürlüğü ihtiyaç duyulduğu takdirde ilgili kişiden kimliğini kanıtlayan bilgi ve belge de talep edebilir.

İşlem Adımları

Nüfus cüzdanı ile başvuru yapılması halinde cüzdan seri numarası sistemdeki bilgilerle aynı ise müracaat edilen her nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alınması mümkündür. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi halinde ise nüfus cüzdanı talepleri yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yapılır.

Not: Postayla yapılan başvurular kabul edilmez.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
37B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
239B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
7B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
40B
Üst