Necdet Kaya - Necdet Kaya Kimdir ? - Necdet Kaya Hakkında

SüKuN Harbi Aktif Üye
Necdet Kaya 1982 İstanbul doğumlu.

İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Türk Halk Müziği öğrencisi.

13 yaşında ASM Müzik Merkezinde başladığı bağlama eğitimine Erol Parlak, TRT sanatçıları Adalet ve Tekin Büyükkaya’dan aldığı derslerle devam etti. 20 yaşından itibaren İstanbul’da farklı mekanlarda profesyonel olarak sahne almaya başladı.

İlk bestesini lise 2. sınıftayken yaptı. “Sılaya Dönme” adını taşıyan beste Necdet Kaya’nın bu ilk albümünde yerini aldı. Bestelerinden bir tanesi de geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan çok önemli bir sanatçının albümünde yer alıyor.

Necdet Kaya’nın, çocukluk dönemindeki en büyük hayali TRT sanatçılarının arkasında bağlama çalmasıyken, bu hayal 2004 yılında solist olarak TRT ile yollarını kesiştirdi. 21 yaşında, TRT’nin düzenlediği son Türk Halk Müziği Ses Yarışmasında önce Marmara Bölgesi 1.si olan Necdet Kaya, ardından finalde Türkiye 1.si oldu.

Necdet Kaya, Nisan 2007’de müzik marketlere sunulan ilk albümü “Yar İmiş Meğer” ile müzik yaşamına devam ediyor.

Albümde “YAR İMİŞ MEĞER” ve “DERTLİ YOLDAŞ” adını taşıyan ve daha önce gün yüzüne çıkmamış 2 önemli NEŞET ERTAŞ eseri yer alıyor.

“ELLERİ PAMUK” ise ünlü sanatçı İBRAHİM TATLISES’in yıllar önce okuduğu ve bu albüm ile yeniden vizyona çıkan iddialı bir Urfa türküsü.

Albümde yer alan eserlerden “KIRMIZI BUĞDAY”, son zamanlarda çok ilgi gören ve trajik bir hikayesi olan Manisa türküsü.

9/8’ lik oynatan müziği ile Eskişehir yöresine ait olan “KAHVEYİ KAVURURLAR”, farklı düzenlemesi ile özellikle gençlerin ilgi odağı olan Konya türküsü “ELMALI”, Sivas yöresine ait olan “GİNE GAM YÜKÜNÜN KERVANI GELDİ” VE “TAZE KARLAR”, Kırşehir’in ünlü “Bozlak” larından “DOĞAR YAZ AYLARI” ve Erzurum yöresine ait “ŞİMDİKİ KIZLAR” albümde yer alan sevilen türküler.

EXTRA

24 yaşında…göz rengi, koyu kahve…boyu 1.85…akrep burcu…bekar…ailesine çok düşkün…iş nedeniyle evden uzak kaldığında mutlaka annesini arıyor ve sesini duymak istiyor… spor yapıyor…bağlama çalıyor…söz ve beste yapıyor…doğayı ve yürümeyi seviyor…zamanının çoğunu müzik çalışmaları yaparak geçiriyor…annesinin yaptığı bütün yemekleri çok seviyor özellikle karnıyarık ve biber dolmasına dayanamıyor…konservatuar 2. sınıf öğrencisi ve okuluna devam ediyor…
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
21B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Üst