Mutluluk veren gıdalar

Mutluluk Veren Gıdalar!Kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? O zaman size birkaç ipucu verelim. Bazı besinler içerdikleri endorfin, serotinin gibi maddelerden dolayı mutluluk verirler. İşin püf noktası, hangi ruhsal sorunda, hangi besini tüketeceğinizi bilmek!
Mutluluk Veren Gıdalar!

Deliksiz ve Güzel Bir Uyku İçin: Makarna ve Bal!İşyerinde tüm mesainizi, çözülmesi zor bir sorunun üstesinden gelmek için harcadınız. Gün boyunca peşinizi bırakmayan sıkıntılar, evinize döndüğünüzde de beyninizi kemirmeye devam ediyor. Gece rahat bir uykuya dalmanız zor gözüküyorsa, o zaman vücudunuzun karbonhidrata ihtiyacı var demektir. Örneğin, makarna, bal, patates ve pirinç gibi! Ama dikkat edilmesi gereken kısım protein içermeyen besinler olmalı. Çünkü karbonhidrat, sakinleşmenizi sağlayan serotonin maddesinin beyinde serbest kalmasını sağlıyor. Fakat buna protein eklendiğinde, tam tersi etki yaparak serotonin üretimini önlüyor. Dolayısıyla, patatesin yanında peynir veya yoğurt yemeyin. Bir bardak sıcak süt yerine de balla tatlandırılmış melissa çayı yudumlayabilirsiniz. Bal ve melisanın içeriğindeki esansiyel yağ asitleri, doğrudan duyularımız üzerine etki ederek sinir sistemimizi rahatlatıyor ve böylece bizi uykuya hazırlıyor. Anason, haşhaş ve papatya da aynı özellikleri sayesinde deliksiz bir uykuya yardımcı oluyor.
Keyiflenmek İçin: Somon ve Limon!Projenizi bir türlü bitiremediniz veya eşinizle kavga ettiniz! O zaman en iyisi bir parça dondurma veya çikolatalı kek yiyerek sakinleşin . Kakaonun içinde yer alan ve afyon etkisi gösteren Theobromin ve Anandamid adlı maddeler, iç dünyanızı aydınlatıyor. Kekin içinde bulunan karbonhidrat da kederli saatlerde yıkılmanızı önlüyor. Ancak bu besinlerin ne kadar fazla kalori içerdikleri hepimizce malum. Dolayısıyla özellikle sardunya, som ve uskumru gibi balıkların leziz tatlarından faydalanmamız daha doğru. Balıklarda bolca bulunan Omega-3 yağ asidi ile B 12 vitamini kederli düşünceleri beyninizden püskürtüyor. Ancak bu maddeler etkilerini hemen göstermiyorlar, dolayısıyla sofranızda düzenli olarak bulundurmalısınız. Tarçın ve limonun içinde yer alan bitkisel maddeler de dakikalar içinde etkilerini gösteriyorlar.
Küçük Krizler İçin: Yeşil Biber!Dünyanız aniden paramparça olmaya başladığında acıya sarılın. Çünkü ağızdaki yanma duygusu, beyinde mutluluk duygusu veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağlıyor. Krizle karşılaştığınızda yemeklerinize biraz acı serperek, yeşil biber yiyebilirsiniz. Aynı şekilde muz veya ananas gibi serotonin içeren besinler de mutlu olmanıza yardımcı oluyor. Bütün bunları yemenize rağmen sakinleşemediyseniz, ağzınıza bir küçük parça çikolata atmaktan kendinizi mahrum etmeyin. Çünkü çikolata mutluluğun bir numaralı kaynağıdır.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
5B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
28B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst