Müşfik Kenter Kimdir

deep Harbi Aktif Üye
Müşfik Kenter'in Hayatı

Bir kaç yıl önce aramızdan göçen büyük ustayı saygı ile anıyoruz.

Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia'nın oğlu olarak 9 Eylül 1932 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1947 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya ilk adımını attı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördükten sonra okulunu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyatrosuna girdi. Oğuz Ata oyunu ile devlet tiyatrosunda ilk oyununu oynayarak sanat hayatına başladı.
musfik-kenter.jpg

Müşfik Kenter, 1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldıktan sonra İstanbul'a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalışmaya başladı. Birlikte Küçük Sahne'de oyunlar sergiledi. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde bir araya geldiler ve dörtlü olarak hep beraber uzun yıllar tiyatro yaptılar. Site Tiyatrosu'nu 1960-1961 yılları arasında kurdular. 1962'de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968'de İstanbul'da Kenter Tiyatrosu'nun binasının inşaatını tamamladı.

İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller'den burs alarak Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Kenter, İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi birçok ülkede oyunlar sergiledi.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı'nı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. 1966 Antalya Film Festivali'nde, Bozuk Düzen filmiyle "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı.

Kenter, Haziran 2012'de konan akciğer kanseri teşhisinden sonra 15 Ağustos 2012 tarihinde saat 16:20'deakciğer kanserinedeni ile tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Kenter'in naaşı 17 Ağustos 2012 tarihinde Kilyos Aile Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
1
Görüntülenme
3B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
18B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Üst