Mimar Sinan'dan Sözler

SYSTEM Üye
mimar sinan sözleri, mimar sinanın sözleri, mimar sinan ın sözleri

Birkaç yıl önce, Süleymaniye Camii'sinin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. Eğer çözüm bulunamazsa, koca cami kısa bir zaman içinde yıkılacakmış. Caminin tüm taşıyıcı yükü kemerlerindeymiş. Bu kemerlerin ortalarında bulunan kilit taşları zamanla aşınmış. Ama elde yazılı bir proje olmadığı için nasıl değiştirileceği bilinmiyormuş.

Hemen Türkiye'nin en yetkin mühendis ve mimarlarından oluşan bir heyet oluşturulmuş. Ortaya bir sürü fikir atılmış. Her kafadan bir ses çıkmış ama sonuç alınamamış. Tartışmalar sürerken caminin içinde büyük bir karmaşa sürüyormuş. Ülkenin çeşitli bilim kuruluşlarından bir sürü mimar, mühendis kemerleri inceliyormuş. Bu adamlardan biri ortalarda dolanırken, kazara, gizli bir bölme bulmuş. Bölmede, üzerinde eski yazı olan bir not varmış. Uzmanlara inceletilen kağıdın orijinal olduğu belgelenmiş.

Bu kağıt parçası bizzat Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan bir mektupmuş. Mektupta yazılanlar tercüme ettirilince ortaya şöyle bir metin çıkmış. "Bu notu bulduğunuza göre kemerlerden birinin kilit taşı aşındı ve nasıl değiştirileceğini bilmiyorsunuz." Koca Sinan, kademe kademe, kilit taşının nasıl değiştirileceğini anlatıyormuş. Heyet Sinan'ın söylediklerini aynen yapmış. Süleymaniye camisi böylelikle kurtarılmış. Bu mektup şu an Topkapı Sarayı'nda saklanıyormuş.

efsaneye göre nostradamus bir anadolu ziyaretinde mimar sinan'ı görmüş bir ağacın yanında durup ağaca bakıyormuş.Yanına yaklaşıp sormuş;

nostra: küçük neden bu ağaca bu kadar dikkatli bakıyorsun
sinan: acaba bu soruyu soran adamdan mı yoksa bu ağaçtan mı daha iyi kalas olur demiş :lol:

sonra nostra bundan sıçmasını istemiş sinan'ın mokunu inceleyecek
incelemiş ve demiş ki
''Adam olacak çocuk mokundan belli olur'' -_-

bu söz de burdan gelmektedir :lol:
hadi bakalım bende yazdım iki dakkada bi efsane -_-
inanmayın bunlara hurafedir yalandır ama mimar sinanın devrin en büyük mimarlarından olduğu bir gerçektir değiştirilemez inkar edilemez -_-Geçen pazar Edirne camiler turundaydım Selimiye camisi gerçekten bir harikaydı. Birde Lale Hikayesinide dinledik.Camini ortasındaki yerde ters laleyi koymuş. Hikayeside bu yerin arsası yalnız yaşayan lanet bir kadına aitmiş. e lalelerle dolu bir bahçesi varmış.Tabiki Padişahın emri üzerine bu yer zorlada olsa alınıp yerineSELİMİYE CAMİSİ yapılmış.Bu yüzden MİMAR SİNAN Laleyi ters koymuş.Ne anlatılınırsa anlatılsın Mimar Sinan Büyük bir Üstadmış.
 
Son düzenleme moderatör tarafından:

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
25B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
6B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
15B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst