Lahey Sözleşmesi

  • Konuyu başlatan LAL
  • Başlangıç tarihi
  • Görüntülenme 2.510
LAL
Moderatör
Lahey Sözleşmeleri

Devletlerin, savaşların sivil insanlar üzerinde yaptığı olumsuz ve yıkıcı etkileri en aza indirmek için yaptığı çalışmaların sonuçlarından biri. 15 Haziran 1907 tarihinde imzalanmış ve geliştirilerek günümüze gelmiştir.

Lahey Sözleşmeleri'nin savaşlarda uyulması gereken talimatlarında kara, hava ve deniz bombardımanlarında dikkat edilecek noktalar ve esirlere nasıl davranılması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Sözleşmeye göre sivil halk hiçbir zaman hedef alınmayacak, yalnızca askeri alanlar tahrip edilebilecek ve özel mülkiyete saygı gösterilecekti. Ayrıca kara kuvvetleri hareket bölgesinin hemen yakınında olmayan yerleşim yerleri bombalanmayacak, aksi bir durumda da buralarda meydana gelen mal ve can kaybı karşılanacaktı. İbadethanelerin, sanata ve hayır işlerine ayrılan binaların, tarihi eserlerin ve hastanelerin bombalanması ise yasaktı, komutanlar bu konuda önlem almak zorundaydılar.

Amacı toplumları büyük acı ve felaketlerden uzak tutmak, sivilleri korumak ve savunmasız halkın yıkımına neden olabilecek silahların kullanılmasını engellemek olan Lahey Sözleşmeleri'ne, maddelere sadık kalacağına söz veren birçok devlet tarafından dahi uyulmadığı daha Birinci Dünya Savaşı'nda İtilaf devletlerinin savunmasız Osmanlı sahillerini bombalamaya başlamasıyla görülmüştür. Günümüzde de hala savaşların ortasında kalan sivil halkın yaşadığı acılar sözleşmelere uyulmadığının delilidir.

Yazan - Eylül Elagöz (LAL)
HF - HarbiForum
 

Benzer Konular

Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Yanıtlar
2
Görüntülenme
2B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
11B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
3B
Üst