Kızım kardeşini kıskanıyor

deep Harbi Aktif Üye
Kızım kardeşini kıskanıyor

Soru: Beş yaşındaki kızım, kardeşini aşırı derecede kıskanıyor. İkisini yalnız bırakmama imkan yok. Her fırsatta kardeşinin canını acıtıyor. Ne yapmalıyız?

Kıskançlığın nedenini bulun
Kıskançlık,kardeşler arasında yaşanan, olmazsa olmaz bir duygudur. Bence sağlıklı gelişim gösteren her çocuk kıskanır. Kıskanmak doğaldır ama önemli olan kıskançlığın şiddetidir. Her şeyden önce, kızınızın kardeşini kıskandığını size söylemesini sağlayın. Çocuğunuz bunu size itiraf etmeli! Bu konuda onu yargılamayın, kızmayın, eleştirmeyin. Onun neden böyle düşündüğünü anlamaya çalışın. Buradan hareketle, çözüm yolları üretmeye çalışın. Anne- baba olarak büyük kızınıza mutlaka haftada 1-2 defa en az yarım saatlik özel bir zaman ayırın.

HEP BİRLİKTE OYNAYIN Onun ilgilerini, ihtiyaçlarını yakından anlamaya çalışın. Kardeşiyle ilgili ufak sorumluluklar verin. Kardeşi, siz ve kızınız beraber oyunlar oynayın. "Sen ablasın, böyle yapmalısın" gibi etiketleyici ifadelerden olabildiğince kaçının. Boş zamanlarını değerlendirecek yeni hobiler geliştirmesini sağlayın.
 

Benzer Konular

Yanıtlar
1
Görüntülenme
8B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
19B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
4B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
1B
Yanıtlar
0
Görüntülenme
17B
Üst